pred 4 hodinami

Spomaľujúca ekonomika vystrašila investorov

Shutterstock_ (9)

Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.

Absolútna správa

Americké indexy zaznamenali v stredu výrazný pokles, čo odráža obavy z spomaľujúcej sa ekonomiky a sklamanie z firemných výsledkov. Po otvorení trhu sa Dow Jones obchodoval 1,6 % nižšie, zatiaľ čo S&P 500 a NASDAQ stratil viac ako 2 %. Hlavným faktorom tohto poklesu bolo neočakávané zníženie hospodárskeho rastu v USA v prvom štvrťroku, keď HDP klesol o 0,3 %, po raste o 2,4 % v štvrtom štvrťroku. Ďalšie negatívne údaje priniesol aj Národný spravodajský report ADP, ktorý ukázal, že americkí zamestnávatelia pridali oveľa menej pracovných miest, ako sa očakávalo. Úľavu priniesol prezident Trump, ktorý v utorok podpísal nariadenia na zmiernenie dopadov ciel na automobily a ponúkol daňové úľavy pre výrobcov. V oblasti hospodárskych výsledkov sa bude pozornosť po zatvorení trhu sústreďovať na gigantov Microsoft a Meta Platforms. Medzitým došlo k výrazným poklesom u firiem ako Starbucks, Caterpillar a Super Micro Computer, ktoré vykázali slabé výsledky alebo upravili svoje prognózy nadol. Ázijské indexy ukončili deň zmiešane, keď obchodníci spracovávali sklamanie z regionálnych údajov o priemyselnej aktivite, čakali na kľúčové ekonomické správy z USA a výsledky hospodárenia veľkých technologických spoločností. Čínsky index Shanghai Composite klesol o 0,2 %, zatiaľ čo hongkonský Hang Seng index vzrástol o 0,5 %. Japonské trhy zaznamenali pozitívnu seansu. Nikkei 225 vzrástol o 0,6 %, čo znamenal prvý mesačný zisk v tomto roku, poháňaný optimizmom okolo možnej obchodnej dohody. Akcie Sony Group vzrástli o 7,1 %, keďže spoločnosť zvažuje oddelenie svojej divízie polovodičov, pričom rozhodnutie by malo padnúť ešte tento rok. Širší index Topix vzrástol o 0,6 %. V Južnej Kórei prerušil Kospi trojdňovú víťaznú sériu, keď klesol o 0,3 %, pričom najväčšie straty zaznamenali akcie v automobilovom, batériovom a polovodičovom sektore. Európske akcie vykázali mierny rast, ktorý sa v poobedných hodinách preklopil do straty. STOXX 600 klesol k 16:00 o 0,4 %, zatiaľ čo STOXX 50 stratil 0,8 %. Stellantis po prudkom raste v rannom obchodovaní, klesol o 2 %, pretože firma pozastavila svoj výhľad ziskov na rok 2025 kvôli neistotám týkajúcim sa ciel v USA. Mercedes-Benz klesol o takmer 3 % po tom, čo spoločnosti klesla ziskovosti automobilovej divízie. Pokles zaznamenali aj zlato, ktoré stratilo menej než 0,5 %, pričom ropa klesla o viac ako 1,3 %.

Makroekonomické údaje

Ázia – Maloobchodné tržby v Japonsku sa v marci 2025 medziročne zvýšili o 3,1 %, čo je nárast oproti 1,3 % rastu v predchádzajúcom mesiaci, ale pod očakávaniami trhu, ktoré predstavovali rast o 3,5 %. Oficiálny index PMI pre výrobu v Číne klesol v apríli 2025 na 49,0 z 12-mesačného maxima 50,5 v marci, čo je menej ako trhové očakávania 49,8. Ide o prvý pokles aktivity v priemysle od januára a najprudší pokles od decembra 2023, a to aj napriek stimulačným opatreniam Pekingu zameraným na podporu hospodárskeho oživenia uprostred rastúcich obáv z dopadu prebiehajúcej patovej situácie medzi Čínou a USA v oblasti ciel. Index PMI pre všeobecný priemysel v Číne (General Manufacturing Index) spoločnosti Caixin v apríli 2025 klesol na 50,4, čo je pokles z marcového štvormesačného maxima 51,2. Toto číslo však prekonalo očakávania 49,8, čo predstavuje siedmy mesiac po sebe idúceho rastu, hoci išlo o najslabší rast od januára.

Európa – Podľa rýchlych odhadov, ekonomika eurozóny v 1. štvrťroku 2025 medziročne vzrástla o 1,2 %, čím zodpovedala tempu predchádzajúceho štvrťroka a prekonala očakávania trhu týkajúce sa 1 % expanzie. Medzi najväčšími ekonomikami eurozóny zostalo Nemecko v recesii, pričom HDP sa v 1. štvrťroku medziročne znížil o 0,2 %. Medzitým Francúzsko a Taliansko zaznamenali mierny rast o 0,8 % a 0,6 %, zatiaľ čo Španielsko prekonalo svojich konkurentov so silným 2,8 % rastom. Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Nemecku zostala v apríli 2025 na úrovni 6,3 %, čo je najvyššia úroveň od septembra 2020, a bola v súlade s očakávaniami trhu.

USA – Americká ekonomika sa v prvom štvrťroku 2025 zmenšila na anualizovanú mieru 0,3 %, čo predstavuje prvý pokles od prvého štvrťroka 2022. Išlo o prudký obrat oproti 2,4 % rastu v predchádzajúcom štvrťroku a podľa predbežného odhadu bol nižší ako trhové očakávania rastu 0,3 %. K spomaleniu prispel nárast dovozu o 41,3 %, keďže podniky a spotrebitelia sa ponáhľali robiť si zásoby tovaru v očakávaní vyšších nákladov po sérii oznámení o colných sadzbách zo strany Trumpovej administratívy. Rast spotrebiteľských výdavkov sa tiež spomalil na 1,8 %, čo je najpomalšie tempo od 2. štvrťroka 2023, zatiaľ čo výdavky federálnej vlády klesli o 5,1 %, čo je najprudší pokles od 1. štvrťroka 2022. Naproti tomu fixné investície vzrástli o 7,8 %, čo je najviac od 2. štvrťroka 2023.

 

Prečítané: 27x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_no (5)
pred dňom

Globálne trhy v pohybe: Firemné výsledky a obchodné politické faktory ovplyvňujú vývoj

Shutterstock_no (8)
pred 2 dňami

Pozitívny začiatok týždňa na Wall Street, ale neistota pretrváva

F (12)
pred 5 dňami

Google podporil Wall Street, ale Procter & Gamble a Chipotle znižujú výhľady

Shutterstock_2607572831
pred 6 dňami

Rastúce obavy o obchodné napätie a výsledky firiem ovplyvňujú svetové akcie

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.