Blogy

Dollar-cost averaging – záchrana v ťažkých časoch?

Katarína Čechová, 28.02.2013 15:27

Dollar-cost averaging – záchrana v ťažkých časoch?

Existuje množstvo investičných stratégií a postupov, ako vybrať vhodné akcie do portfólia, kedy ich nakúpiť a kedy predať. Zaujímavým prístupom k investovaniu je aj dollar-cost averaging (priemerovanie nákladov). Spočíva v tom, že investor nakupuje v pravidelných časových intervaloch (napríklad každý mesiac, kvartál, rok...) za rovnakú sumu tú istú akciu, bez ohľadu na zmeny jej kurzu a podmienky na trhu. Keď je kurz akcie nízky, nakúpi za tú istú sumu viac akcií, ako keď je kurz vysoký. Na konci investičného horizontu sa všetky akcie naraz predajú.

Nakupovať akcie sa vysokú cenu alebo naopak, keď predpokladáme dlhodobejší pokles, môže byť psychicky náročné, na druhej strane však priemerovanie nákladov poskytuje mechanický postup, ktorý môže pri dodržaní stratégie zabrániť často krát neuváženému konaniu na základe podľahnutia emóciám a následným chybám. Treba podotknúť, že tento prístup nefunguje na výkonnej akcii, ktorá dlhodobo rastie, keďže sa akcie nakupujú za stále vyššiu a vyššiu cenu, ako keby sa za celkový súčet investovaných súm nakúpili všetky akcie hneď na začiatku. V prípade dlhodobo klesajúceho kurzu je výsledkom menšia strata ako u jednorazového nákupu na začiatku vďaka vlastníctvu väčšieho počtu akcií za rovnakú sumu. Stratégia je najúspešnejšia, keď je akcia v medveďom trende, ale ku koncu investičného horizontu predpokladáme obrat a nárast kurzu. Ak by pri takýchto podmienkach (pokles a spätný nárast) kurz na konci investičného horizontu, kedy sa všetky akcie chystáme predať, bol rovnaký ako pri prvom nákupe, boli by sme v zisku (ak nerátame poplatky). Naproti tomu, pri jednorazovom nákupe a držaní pozície by sme boli na nule. Ešte lepší zisk by sa dosiahol, ak by konečný predajný kurz prekonal počiatočný kurz, za ktorý bola nakúpená prvá séria akcií.

Táto stratégia je vhodná skôr pre vytrvalcov a priaznivcov dlhodobejšieho investovania, pretože rozdiely v kurzoch tej istej akcie sú zvyčajne väčšie z dlhodobejšieho hľadiska. Pri rozhodovaní, či vyskúšať priemerovanie nákladov, treba brať do úvahy aj poplatky a zvážiť aj dividendový výnos, ktorý by bol pri tejto stratégii určite menší ako pri „kúp a drž“.

Poslať na email Tlačiť  • Vladimir Gesperik | 04.03.2013 @ 16:19

    SAMOZREJME AJ TATO METODA NI JE VHODNA AK AKCIA SMERUJE DO BANKROTU, CO SA OBCAS STAVA KED INVESTOR PRIEMRUJE ROKY

Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu