Blogy

Predaje automobilov v Európe klesli na dvadsaťročné minimum

Katarína Čechová, 17.04.2013 15:10

Predaje automobilov v Európe klesli na dvadsaťročné minimum

Dlhová kríza, situácia na Cypre, rekordne vysoká nezamestnanosť v Eurozóne na úrovni 12%, či zhoršujúce sa predpovede pre oživenie ekonomiky spôsobujú, že Európania sú neistí ohľadom budúcnosti. Snažia sa viac šetriť a znižujú spotrebu. Na grafe môžeme vidieť vývoj výdavkov domácností v Európskej únii na spotrebu v jednotlivých kvartáloch od roku 2000. Zelená farba znamená  zvýšenie spotreby oproti predchádzajúcemu kvartálu, červenou sú označené poklesy spotreby. Môžeme si všimnúť, že od roku 2011 domácnosti míňajú na spotrebu stále menej a menej, ako to bolo aj v rokoch 2008 a 2009, aj keď teraz je rozdiel o trochu menší.

Tento pokles v spotrebe sa samozrejme odráža aj v dopyte po tovaroch a službách. Jedným z najviac zasiahnutých odvetví je automobilový priemysel. Európske predaje automobilov klesli na dvadsaťročné minimum po tom, ako obavy z prebiehajúcej dlhovej krízy spôsobili minulý mesiac pokles dopytu v Nemecku. Počet registrácií pre nové automobily klesá v Európe už 18. mesiac v rade, v mesiaci marec sme zaznamenali 10%-ný pokles. Situácia bude pravdepodobne pokračovať aj v druhom štvrťroku a predaje automobilov v Európe by mohli dosiahnuť celoročný 7%-ný pokles. V dôsledku nízkeho dopytu niektoré automobilky, napríklad Ford, Peugeot či General Motors plánujú prepúšťanie alebo uzatvorenie niektorých výrobných prevádzok v Európe.

Slovenskí výrobcovia automobilov a komponentov však zostávajú optimistickí a plánujú v roku 2013 vyrobiť 900 000 automobilov. Môže ich aspoň upokojiť predpokladaný celosvetový rast predajov o 5% na 75 miliónov vozidiel, čomu pomôže aj predpokladaný 7.6%-ný rast objemu predajov v USA (graf počtu predaných automobilov od roku 2006 je na dolnom  obrázku). V Spojených štátoch sa dopyt môže zvýšiť nie len vďaka klesajúcej nezamestnanosti, nízkym úrokovým mieram, ale aj vďaka starnutiu vozidiel, keďže priemerný vek vozidiel sa v januári 2013 zvýšil na 11.3 rokov z 10,8 rokov v roku 2012. V roku 2012 predaje v USA vzrástli na 5-ročné maximum 14.5 miliónov vozidiel. V Číne bolo v roku 2012 predaných 19.3 miliónov vozidiel, čo bol nárast o 4.3% oproti predchádzajúcemu roku. Ázijské krajiny, najmä Čína a India by teda mohli prispieť k záchrane tržieb pre výrobcov automobilovl, keďže očakávajú 40%-ný rast predajov áut v najbližších 5-7 rokoch. Najnovšie ekonomické dáta však poukazujú aj na spomaľovanie čínskej ekonomiky, takže uvidíme, či sa tieto optimistické predpovede naplnia.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu