Blogy

Čínska pasca

Katarína Čechová, 29.05.2013 15:38

Čínska pasca

Čínske banky zvyšujú svoje aktíva prudkou úverovou expanziou. Celkové pôžičky bánk a finančných inštitúcií v Číne tvorili minulý rok 198% HDP (vrátane podsúvahových aktív), v porovnaní so 125% hrubého domáceho produktu pred 4 rokmi. A to nie je dobré znamenie. Ukazovateľ množstva úverov k HDP je totiž jeden z najspoľahlivejších ukazovateľov na predvídanie finančnej krízy. Ratingová agentúra Fitch už najľudnatejšej krajine sveta znížila v apríli rating dlhodobých záväzkov v domácej mene na A+ z doterajších AA-. Odôvodnila to zvýšenými rizikami úverovej expanzie spolu s nárastom aktivít tieňového bankovníctva.

V časoch svetovej dlhovej krízy v roku 2008 čínske banky začali vo veľkom požičiavať v rámci prevencie spomalenia ekonomiky. Aktíva čínskych bánk sa nafúkli v prepočte o 11.2 biliónov dolárov do roku 2012 a ešte by mohli tento rok vzrásť o 20 biliónov juanov. Celkovo presiahnu aj 13.4 biliónov dolárov aktív amerických komerčných bánk ku koncu roka.  Zaujímavé je, že proporcia zlých pôžičiek k celkovému množstvu sa podľa oficiálnych dát nezmenila. Čísla sú však pravdepodobne skreslené a nereflektujú skutočnosť, keďže banky využívajú spôsoby, ako pôžičky nezahrnúť do účtovných kníh. Niektorí analytici teda varujú pred regulačnými medzerami a slabým čínskym bankovým systémom. Odhady pre podsúvahové pôžičky v Číne, ktoré spolu s nebankovými úvermi patria medzi aktivity tzv. tieňového bankovníctva (shadow banking) boli ku koncu roka 2012 odhadované na 2 bilióny juanov podľa Financial Stability Board až po 36 biliónov juanov podľa JPMorgan Chase & Co. Výnosy čínskych dlhopisov a náklady na CDS, ktoré poisťujú majiteľov čínskych dlhopisov proti nesplateniu vzrástli v máji na sedemmesačné maximum.

Schopnosť dlžníkov splácať sa zhoršuje so slabším ekonomickým rastom. Ekonomický rast krajiny spomalil vo 4. kvartáli zo 7.9 na 7.7%. Druhá najväčšia ekonomika na svete čelí poklesu HDP okrem iného aj kvôli klesajúcej produktivite a starnúcej populácii. Iba 29% minuloročného poskytnutého financovania sa pretransformovalo do rastu, keďže dlžníci si požičiavajú skôr na refinancovanie dlhu a menej na investície. Spoločnosti, ktoré si požičiavajú, ale nedosahujú porovnateľnú návratnosť a tak by mohli mať v budúcnosti problémy splácať svoje dlhy.

Ako to je ale bežné, existujú aj opozičné názory iných analytikov, ktorí tvrdia, že obavy nie sú opodstatnené a miera dlhu je porovnateľná s inými krajinami. To však ovplyvňujú odhady, spôsoby výpočtu a najmä položky, ktoré doň zahrnú. Reálnejší pohľad ja samozrejme započítanie aj podsúvahových položiek a zohľadnenie aktivít tieňového bankovníctva.

Úvery sú už dvojnásobné oproti HDP a rýchlo narastajú, problémy tak čakajú za dverami. Ako dlho Čína môže zachovať tempo rastu poháňané bankovými pôžičkami? Dostane krajinu spôsob, ktorý v minulosti umožnil ekonomike vyhnúť sa globálnej finančnej kríze do pasce?

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu