Blogy

Hindenburg Omen – hrozivé znamenie alebo sebanaplňujúce sa proroctvo?

Katarína Čechová, 12.01.2013 17:50

Hindenburg Omen – hrozivé znamenie alebo sebanaplňujúce sa proroctvo?

 

Hindenburg Omen je zložený indikátor na predikciu pádu akciového trhu. Pomenovanie dostal podľa nemeckej vzducholode Hindenburg, ktorá bola v roku 1937 pri pristávaní zničená požiarom.

Indikátor pozostáva z viacerých kritérií, ktoré musia byť všetky v jednom dni naplnené:

 

  1. Počet všetkých akcií na NYSE, ktoré v danom dni dosiahli nové 52-týždňové maximum je minimálne 2,2 % zo všetkých akcií na NYSE. Rovnaká podmienka platí aj pre minimá: počet všetkých akcií na NYSE, ktoré v danom dni dosiahli nové 52-týždňové minimum ja minimálne 2,2% zo všetkých akcií na NYSE.
  2. Počet týchto nových (52-týždňových) maxím nemôže byť väčší ako dvojnásobok počtu nových (52-týždňových) miním.
  3. 10-týždňový kĺzavý priemer na NYSE je rastúci.
  4. McCellanov oscilátor je negatívny.

Aby bol signál „oficiálny“ a potvrdený, musí Hindenburg Omen nastať ešte minimálne raz v priebehu nasledujúcich 36 dní. Pád nastáva zvyčajne do 40 dní od druhého výskytu. Pravdepodobnosť veľkého poklesu sa nezvyšuje s počtom opakovaní signálu.

Od roku 1985 Hindenburg Omen predchádzal všetkým pádom (15% a viac) na burze okrem pádu v júli/auguste 2011. Potvrdené signály sú zriedkavé, avšak len okolo 25 %-28% z nich predikuje veľký krach (pokles o 10-15%). Pokles o viac ako 5% nastane s pravdepodobnosťou 72%.

Prečo je predikcia niekedy úspešná a inokedy nie?

Hindenburg Omen je veľmi populárna téma vo finančných médiách v prípade, keď sa signál objaví. Samotná správa, že by mohol podľa indikátora nastať pokles akcií môže spôsobiť obavy investorov a hromadný predaj ich akcií, čím akcie naozaj klesnú a proroctvo poklesu sa naplní.

Indikátor je však zložitý a nedokonalý. Investori a analytici používajú jeho rôzne variácie. Hindenburg Omen, podobne ako iné indikátory technickej analýzy, bol vytvorený na základe minulých dát a keď sa zmenia podmienky na trhu, indikátor prestáva fungovať. Nepresnosti výpočtu môžu byť spôsobené aj prítomnosťou ETF na burze, ktoré ovplyvnia nové maximá a nové minimá. Keď bol indikátor vytvorený, s ETF sa vo výpočtoch nerátalo. Situáciu môže ovplyvniť aj FED, keď v rámci prevencie pred krachom začne pumpovať likviditu a situácia na trhu sa upokojí a mnohé ďalšie faktory.

Poslať na email TlačiťAutor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu