„Chcem uistiť ľudí, že sme pripravení konať rozhodne a dôrazne na strane Európskej únie, ak nedosiahneme výsledok, ktorý od Spojených štátov očakávame v súvislosti s finalizáciou tohto 15-ročného sporu.“
„Chcem uistiť ľudí, že sme pripravení konať rozhodne a dôrazne na strane Európskej únie, ak nedosiahneme výsledok, ktorý od Spojených štátov očakávame v súvislosti s finalizáciou tohto 15-ročného sporu.“
Absolútna správa:
Európska únia podnikne rozhodujúce kroky proti Spojeným štátom americkým, v prípade ak by nebola ochotná urovnať dlhotrvajúci rad týkajúci sa leteckých dotácií a bude pokračovať v sérii nových obchodných vyšetrovaní, uviedol dnes európsky komisár pre obchod. Obchodný spor z roku 2004 týkajúci sa dotácií pre európske spoločnosti Airbus a USA Boeing sa blíži k záveru pri Svetovej obchodnej organizácii. WTO už udelilo Washingtonu právo uvaliť clo vo výške 7,5 miliárd dolárov na európsky tovar súvisiaci s dotáciami poskytnutými spoločnosti Airbus , avšak očakáva, že sa bude v septembri rozhodovať o tom, aké odvetné opatrenia môže Európa podniknúť. Európsky komisár pre obchod Phil Hogan povedal Výboru pre obchod Európskeho parlamentu, že Washington dvakrát zamietol návrhy EÚ na urovnanie sporu a dúfal, že WTO čo najskôr vydá svoje stanovisko v septembri. „Chcem uistiť ľudí, že sme pripravení konať rozhodne a dôrazne na strane Európskej únie, ak nedosiahneme výsledok, ktorý od Spojených štátov očakávame v súvislosti s finalizáciou tohto 15-ročného sporu,“ povedal Phil Hogan. Taktiež uviedol, že nedávne začatie niekoľkých vyšetrovaní podľa oddielu 232 vo Washingtone, ktoré hodnotia vplyv dovozov na americkú národnú bezpečnosť, sú neprijateľné.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Freeport-McMoRan Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodné dňa vzrástli o 10,87 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -32,71%). Freeport-McMoRan Inc. je medzinárodná spoločnosť v oblasti prírodných zdrojov. Spoločnosť prevádzkuje veľké, dlhodobo geograficky rozmanité aktíva s významnými zásobami medi, zlata, molybdénu, kobaltu, ropy a plynu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ocenenie ázijských akcií sa v júni zvýšilo na 10 - 1/2-ročné maximum, čo sledovalo oživenie svetových zásob, keďže pozitívne údaje z USA a Číny obnovili nádej na rýchle oživenie hospodárstva, čím vyvážili obavy z rastúcich prípadov nakazených koronavírusom, avšak príjem objednávok bol o 30,8% nižší ako vo februári predtým, ako zavedené blokovacie opatrenia na spomalenie šírenia koronavírusu, a takmer o 30% slabší ako v máji 2019. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +5,67 %, Nikkei +1,83 %, Hang Seng: +3,81 %.
Nemecké priemyselné objednávky v máji vzrástli o 10,4% a pätina firiem v najväčšej európskej ekonomike uviedla, že v prieskume uverejnenom v pondelok sa obávajú platobnej neschopnosti, čo zvyšuje očakávania pomalého a bolestivého zotavenia sa z koronavírusovej pandémie. Maloobchodné tržby v eurozóne vzrástli o 17,8 % vďaka zrušeným opatreniam zavedených na zníženie šírenia koronavírusu, avšak medziročne sa trýby znížili o 5,1%, pričom analytici očakávali pokles až o 7,5%. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,69 %, CAC 40 +1,49 %, DAX +1,64 %.
Inštitút pre riadenie dodávok (ISM) uviedol, že index jeho nevýrobnej činnosti vyskočil minulý mesiac na úroveň 57,1, najvyššiu od februára, z 45,4 v máji. V apríli, ktorá bola najnižšia od marca 2009, sa odrazila od hodnoty 41,8. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +1,78%, S&P 500 +1,43 %, NASDAQ +2,21 %.
Prečítané: 1908x
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Dňa 25. apríla 2025 finančné trhy reagovali na zmiešané firemné výsledky, pričom akcie spoločností ako Alphabet, Safran a Mapfre vzrástli, zatiaľ čo Procter & Gamble, Chipotle a Kemira vyslali negatívnejšie signály.
Dňa 24. apríla 2025 finančné trhy po celom svete čelili rôznym výzvam, od obchodného napätia po očakávané výsledky významných firiem. Investori sa zamerali na politické vyhlásenia a makroekonomické údaje, ktoré mohli by ovplyvniť vývoj akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.