pred 6 mesiacmi

Nárast spotrebiteľských cien podporuje možnosť vyšších úrokových sadzieb na dlhšiu dobu

Shutterstock_2146335327

Jadrový index spotrebiteľských cien, ktorý nezahŕňa náklady na potraviny a energie, sa minulý mesiac zvýšil o 0,3 % a v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástol o 4,1 %, čo je najnižšia hodnota od roku 2021.

Absolútna správa:

Výnosy štátnych dlhopisov stúpli a akcie kolísali, keďže najnovší údaj o spotrebiteľských cenách posilnil špekulácie, že FED nie je blízko k vyhláseniu víťazstva nad infláciou. Index S&P 500 sa takmer nezmenil. Dvojročné dlhopisy vzrástli o osem bázických bodov na 5,1 %. Dolár vzrástol. Swapové kontrakty naviazané na budúce rozhodnutia Fed-u o sadzbách posunuli šance na ďalšie zvýšenie sadzieb o štvrť bodu späť na približne 50 % - zo stredajších takmer 30 % - a očakávania prvého zníženia sadzieb sa oproti júnovému zasadnutiu posunuli smerom k júlu. Ropa vzrástla po tom, ako lídri OPEC+ Saudská Arábia a Rusko verejným prejavom jednoty potvrdili svoju úzku spoluprácu na trhu s ropou a obchodníci sledovali udalosti v Izraeli a Gaze. Globálne finančné trhy zatiaľ diskontujú riziko "masívneho konfliktu na celom Blízkom východe", uviedol ekonóm Nouriel Roubini. Z podnikových noviniek štvrťročný zisk spoločnosti Delta Air Lines prekonal odhady analytikov, ale dopravca znížil hornú hranicu svojho výhľadu zisku na rok 2023 v dôsledku rastúcich cien paliva a väčších nákladov na údržbu lietadiel, než sa očakávalo. Spoločnosť Walgreens Boots Alliance sa pripravila na príchod nového generálneho riaditeľa programom znižovania nákladov v hodnote 1 miliardy USD, pričom vydala prognózu zisku na rok 2024, ktorá zaostáva za odhadmi Wall Street. Spoločnosť Ford Motor sa stala najnovším terčom štrajku odborového zväzu United Auto Workers po tom, ako jej členovia odišli z jej najväčšieho závodu, vysoko ziskovej továrne na výrobu pickupov v Kentucky. Spoločnosť Target vzrástla po zvýšení ratingu na nákup od Bank of America, ktorá vidí lepší rizikový profil maloobchodného predajcu na základe nedávneho poklesu akcií.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Základné objednávky strojov v Japonsku, ktoré nezahŕňajú objednávky pre lode a elektrárenské spoločnosti, v auguste 2023 medzimesačne klesli o 0,5 %, čo je zlepšenie oproti júlovému poklesu o 1,1 %, ale zaostali za očakávaniami trhu, ktorý očakával nárast o 0,4 %. Pokles súkromných kapitálových investícií bol spôsobený najmä 3,8-% poklesom v nevýrobnom sektore, zatiaľ čo výrobný sektor zaznamenal 2,2-% nárast. V medziročnom porovnaní objednávky strojov v súkromnom sektore v auguste klesli o 7,7 %, po 13 % poklese v júli a dopadli horšie, ako sa predpokladalo -7,3 %. Výrobné ceny v Japonsku v septembri 2023 medziročne vzrástli o 2,0 %, čo predstavuje spomalenie oproti mierne revidovanému rastu o 3,3 % v auguste a menej ako trhové projekcie na úrovni 2,3 %. Išlo o najnižšiu infláciu výrobcov od marca 2021, čo zároveň znamenalo deviaty mesiac spomalenia čítania v rade. Na medzimesačnej báze ceny výrobcov klesli o 0,3 %, čo bol prvý pokles za posledné tri mesiace, po tom, ako v auguste vzrástli o 0,3 %.

EU: Britská ekonomika vzrástla v auguste 2023 medzimesačne o 0,2 %, čo zodpovedá trhovým odhadom a zároveň sa posunulo od revidovaného júlového poklesu o 0,6 %. Produkcia služieb vzrástla o 0,4 % po júlovom poklese o 0,6 %. Naopak, produkcia v službách zameraných na spotrebiteľa klesla o 0,6 %. Okrem toho sa produkcia vo výrobe znížila o 0,7 % (oproti -1,1 % v júli) a stavebná produkcia sa znížila o 0,5 % (oproti -0,4 % v júli). Pri pohľade na tri mesiace do augusta sa HDP zvýšil o 0,3 %, pričom rast bol zaznamenaný vo všetkých sektoroch.

USA: Miera inflácie v USA zostala v septembri 2023 na stabilnej úrovni 3,7 %, čím sa vzoprela trhovým očakávaniam mierneho poklesu na 3,6 %, keďže miernejší pokles cien energií vykompenzoval spomalenie inflačných tlakov v iných kategóriách. Jadrový index spotrebiteľských cien, ktorý nezahŕňa volatilné ceny potravín a energií, sa spomalil na 4,1 %, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od septembra 2021. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,4 %, čím zmiernili svoj rast z augustových 0,6 %, ale prekonali očakávania trhu na úrovni 0,3 %, pričom jadrový index zostal nezmenený na úrovni 0,3 %. Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom 7. októbra oproti predchádzajúcemu týždňu nezmenil a dosiahol 209 000, čo bolo menej ako odhady na úrovni 210 000 a zostal blízko sedemmesačného minima 202 000 zo septembra.

Prečítané: 428x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX pro
pred dňom

Optimizmus na amerických a európskych trhoch

FP
pred 2 dňami

Globálne trhy reagujú na zasadnutie Fedu a štvrťročné výsledky

Shutterstock_1209512524
pred 4 dňami

HSBC ohlasuje lepšie výnosy, zatiaľ čo Air France – KLM eviduje prevádzkovú stratu

FP
pred 5 dňami

Trhové pohyby a očakávania pred aprílovým zasadnutím Fedu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.