Svetové trhy vstúpili do nového mesiaca opatrne. Kým americké indexy boli poznačené napätím ohľadne ciel a geopolitického napätia, Európa profitovala z konfliktu medzi prezidentmi, čo vzbudilo nádej vo vyššie výdavky na obranu európskych krajín. V centre pozornosti bol aj Bitcoin, ktorý prudko vzrástol na základe správ o vytvorení federálnych rezerv, ktoré by mali zahŕňať niektoré kryptomeny. Okrem týchto správ sa v dnešnom komentári pozrieme aj na niektoré podnikové novinky a na pohyby na komoditnom trhu.
Absolútna správa
Americké indexy otvorili pondelkové obchodovanie mierne vyššie, čo sa však neskôr zmenilo. Hlavný index S&P 500 klesol o 0,25 % pod 5 940 bodov a technologický Nasdaq zaznamenal najväčší pokles 0,5 % na úroveň 18 744. Dow Jones sa pohyboval len veľmi mierne o necelé 0,1 % nižšie na 43 807 bodoch. Po ťažkom februári poznačenom volatilitou a obavami z ciel niektorí investori videli príležitosti na nákup. Tesla viedla zisky spomedzi Veľkolepej Sedmičky a zvrátila časť svojho prudkého mesačného poklesu. Nálada na trhu však zostáva krehká, keďže sa blíži termín 4. marec 2025, kedy 25 % clá na Kanadu a Mexiko vstúpia do platnosti spolu s 10 % clom na čínsky tovar. Hoci úradníci naznačujú, že rozhodnutie je stále „premenlivé“, investori zostávajú v napätí. V rámci korporátnych správ, spoločnosť Dell očakáva pokles upravenej hrubej marže, zatiaľ čo jej konkurent HP očakáva pokles ziskov. Taiwanské TSMC plánuje v USA vynaložiť 100 miliárd USD na výstavbu závodov na výrobu čipov. V Európe trhy rástli vďaka víkendovému konfliktu medzi prezidentmi USA a Ukrajiny a očakávaniu zvýšenia výdavkov EÚ na obranu. Na čele rally boli akcie spoločností BAE Systems, Rheinmetall a Saab, ktoré si pripísali viac ako 10 %. Index STOXX 600 vzrástol na nové maximum 565 bodov, zatiaľ čo STOXX 50 sa priblížil k rekordnej úrovni z polovice februára. Ázijské trhy reagovali zmiešane. V Číne optimizmus zo silných hospodárskych údajov vykompenzovali obavy z ciel. Vláda tiež oznámila odvetné clá na poľnohospodárskych výrobkov z USA. Pozornosť sa sústreďuje aj na Národný ľudový kongres, na ktorom sa očakáva, že krajina predstaví ďalšie stimulačné opatrenia. Index Shanghai Composite uzavrel o 0,1 % nižšie a hongkonský Hang Seng vzrástol o 0,3 %. Japonský Nikkei 225 vzrástol o 1,7 %, podporený klesajúcimi výnosmi amerických štátnych dlhopisov a lepšími údajmi o výrobnom PMI. Juhokórejské trhy boli pre štátny sviatok zatvorené. Ceny ropy sa držali na relatívne stabilnej úrovni, vďaka Zelenského vyjadreniam, že verí v záchranu ukrajinsko-amerických vzťahov. Futures na ropu WTI sa pred 17:00 obchodovali na úrovni 69,21 USD, medzitým futures na európsky Brent mali cenu 72,43 USD. Zlato, ako bezpečný prístav vzrástol na 2 887 USD, futures mali cenu 2 896 USD. Bitcoin nakrátko prudko vzrástol, keď Trump oznámil vytvorenie kryptomenových štátnych rezervy, ktoré budú zahŕňať Bitcoin, Solanu a ďalšie.
Makroekonomické údaje
Ázia – Výrobný PMI Au Jibun Bank Japan dosiahol vo februári 2025 hodnotu 49,0, čo je mierne nad predbežnými údajmi na úrovni 48,9. Najnovší výsledok nasledoval po januárovom 10-mesačnom minime 48,7, pričom produkcia klesala už šiesty mesiac po sebe, hoci tempo znižovania sa zmiernilo. Nové objednávky sa znížili, čím sa predĺžila postupnosť poklesov, ktorá sa začala v júni 2023. Všeobecný výrobný PMI Caixin China vo februári 2025 vzrástol na 50,8 bodu z 50,1 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čím prekonal očakávania trhu na úrovni 50,3 bodu. Znamenalo to najvyššiu hodnotu od novembra minulého roka, pričom produkcia a nové objednávky vzrástli najviac za posledné tri mesiace, keďže sa zlepšili podmienky na trhu. Okrem toho sa zvýšili aj zahraničné tržby, čím sa ukončil ich dvojmesačný pokles.
Európa – Podľa predbežného odhadu sa ročná miera inflácie v eurozóne vo februári 2025 znížila na 2,4 %, čo je menej ako šesťmesačné maximum 2,5 % v januári, ale mierne nad trhovými očakávaniami na úrovni 2,3 %. Jadrová inflácia, bez volatilných cien potravín a energií, sa tiež zmiernila na 2,6 %, čo je mierne nad trhovými projekciami na úrovni 2,5 %, ale stále predstavuje najnižšiu úroveň od januára 2022. Predbežné odhady tiež ukazujú, že index spotrebiteľských cien v eurozóne sa vo februári 2025 medzimesačne zvýšil o 0,5 %, čo je najväčší nárast za posledných desať mesiacov po januárovom poklese o 0,3 %. HCOB PMI vo výrobnom sektore eurozóny vo februári 2025 vzrástol na 47,6 bodu, čím prekonal predbežný odhad 47,3 bodu a zlepšil sa oproti januárovej hodnote 46,6 bodu. Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Rakúsko zaznamenali pomalšie tempo poklesu, zatiaľ čo Holandsko sa po siedmich mesiacoch poklesu stabilizovalo a Írsko zaznamenalo silnejšiu expanziu. Naopak, aktivita v španielskych továrňach sa po prvýkrát za viac ako rok znížila. Priemyselná produkcia klesala najpomalším tempom za posledných deväť mesiacov, zatiaľ čo nové objednávky sa znižovali najpomalšie za takmer tri roky. Prepúšťanie sa však zrýchlilo na najrýchlejšie tempo za štyri a pol roka. V oblasti nákladov sa inflácia cien vstupov vyšplhala na šesťmesačné maximum. Podnikateľský optimizmus bol napokon jeden z najsilnejších od ruskej invázie na Ukrajinu pred tromi rokmi.
USA – Index PMI ISM vo výrobnom sektore klesol vo februári 2025 na 50,3 bodu z januárových 50,9 bodu a bol mierne pod prognózou 50,5 bodu. Údaj poukázal na pomalší rast výrobného sektora po 26 po sebe nasledujúcich mesiacoch poklesu. Dopyt sa oslabil, zatiaľ čo produkcia sa stabilizovala a vstupy prvýkrát po niekoľkých mesiacoch prispeli k rastu PMI.