Spoločnosť Pfizer znížil distribúciu vakcíny o polovicu.
Spoločnosť Pfizer znížil distribúciu vakcíny o polovicu.
Absolútna správa:
Spoločnosť Pfizer uviedla, že očakáva, že dodá polovičné dávky svojej vakcíny Covid-19, vyvinutej v spolupráci s BioNTech SE, pretože materiály použité pri včasnej výrobe vakcíny neboli na úrovni štandardu, informoval Wall Street Journal s odvolaním sa na neznáme zdroje. Spoločnosť Pfizer klesol takmer o 2% nižšie. Spoločnosť uviedla, že tento rok očakáva dodanie asi 50 miliónov dávok, čo ochladzuje nádej na skoršie a rozsiahlejšie zavedenie vakcín, ktoré sú potrebné na znovuotvorenie ekonomík na celom svete.
Investori zarobili na
Spoločnosti Occidental Petroleum Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,42 % (výkonnosť za 5 rokov: -74,07 %). Spoločnosť skúma, vyvíja, vyrába a predáva ropu a zemný plyn. Spoločnosť tiež vyrába a predáva rôzne základné chemikálie, vinyly a výkonné chemikálie. Akcie vzrástli na základe pozitívneho sentimentu na trhu, kvôli vakcíne a rýchlej obnove ekonomiky.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínsky regulátor cenných papierov v piatok uviedol, že americká legislatíva zameraná na čínske spoločnosti kótované na burze v USA je „jednoznačne diskriminačná“. Kongres USA prijal legislatívu, ktorá by čínske firmy prinútila vyradiť z amerických trhov, pokiaľ nebudú dodržiavať účtovné pravidlá USA. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,18 %, Hang Seng +0,40 %, Nikkei 225 -0,22 %.
Ropné akcie v piatok zdvihli európske akcie, pričom londýnsky index blue chipov dosiahol deväťmesačné maximá, zatiaľ čo neuspokojivý rast pracovných miest v USA posilnil nádeje na fiškálny stimul. Pokrok v obchodnej dohode po brexite bol stále neistý. Úradníci Európskej únie uviedli, že dohoda by sa mohla konečne uzavrieť tento víkend, Londýn však trval na tom, že rokovania sú stále „veľmi ťažké“. Piatkové údaje ukazujú, že nemecké priemyselné objednávky v októbri vzrástli viac, ako sa očakávalo, čo zvyšuje nádej, že výrobný sektor v najväčšej európskej ekonomike začal štvrtý štvrťrok na pevnom základe. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,63 %, CAC 40 +0,62 %, DAX +0,35 %.
Ostro sledovaná správa ministerstva práce ukázala, že mzdy v nefarmárskom sektore sa v novembri zvýšili o 245 000 pracovných miest, čo je najmenší prírastok od začiatku obnovy pracovných miest v máji. V októbri vzrástli mzdy pre poľnohospodárov mimo farmy o 610 000. Zvolený americký prezident Joe Biden uviedol, že novembrová správa o pracovných miestach v USA zdôraznila potrebu okamžitých opatrení na zmiernenie koronavírusu, akýkoľvek balík prijatý teraz Kongresom nebude stačiť a že v januári bude treba vyvinúť viac úsilia. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,83 %, S&P 500 +0,74 %, NASDAQ +0,70 %.
Prečítané: 1925x
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Wall Street začína týždeň v zelených číslach, podporený silnými výsledkami Alphabet a optimizmom okolo umelej inteligencie z minulého týždňa. Napriek tomu pretrváva neistota v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, keď Peking poprel tvrdenia o prebiehajúcich rokovaniach. Tento týždeň budú zverejnené výsledky hospodárenia technologických gigantov.
Dňa 25. apríla 2025 finančné trhy reagovali na zmiešané firemné výsledky, pričom akcie spoločností ako Alphabet, Safran a Mapfre vzrástli, zatiaľ čo Procter & Gamble, Chipotle a Kemira vyslali negatívnejšie signály.
Dňa 24. apríla 2025 finančné trhy po celom svete čelili rôznym výzvam, od obchodného napätia po očakávané výsledky významných firiem. Investori sa zamerali na politické vyhlásenia a makroekonomické údaje, ktoré mohli by ovplyvniť vývoj akciových indexov.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.