pred 5 mesiacmi

Rast akcií na Wall Street pokračuje

Shutterstock_1660889662

Wall Street deň po tom, ako FED naznačil, že možno skončil so zvyšovaním úrokových sadzieb, naďalej tlačila akcie a dlhopisy nahor a investori teraz netrpezlivo čakajú na piatkovú správu o zamestnanosti.

Absolútna správa:

Index S&P 500 vzrástol približne o 1,5 % a bol na dobrej ceste k najlepšiemu dňu od mája, čím sa predĺžil odraz od prepredaných úrovní. Spoločnosť Tesla viedla zisky najväčších spoločností, keď vzrástla o 5 %. Spoločnosť Apple pred zverejnením výsledkov vzrástla, zatiaľ čo Qualcomm Inc., najväčší predajca čipov pre smartfóny, poskočil na základe optimistickej prognózy. Výnosy 30-ročných štátnych dlhopisov klesli o 11 bázických bodov na 4,81 %. Dolár klesol. Libra získala, keďže Bank of England ustúpila od rečí o znižovaní sadzieb. Zatiaľ čo FED ponechal otvorenú perspektívu ďalších politických opatrení v prípade silného hospodárskeho rastu, Jerome Powell špekuloval, že výnosy štátnych dlhopisov na vysokých úrovniach by centrálnej banke mohli naopak pomôcť udržať reštriktívne menové podmienky, aby vymanila inflačné prebytky tohto hospodárskeho cyklu. Napriek tomu rastúci počet investorov varuje pred predčasným vyhlásením, že brutálna kríza na americkom dlhopisovom trhu sa konečne nadobro skončila. Zatiaľ čo investori s akciami dumajú nad tým, čo by obdobie stále zvýšených úrokových sadzieb mohlo urobiť s hospodárskym rastom a ocenením akcií, niektorí optimisti z Wall Street tvrdia, že sa nie je čoho obávať. Z podnikových správ tržby spoločnosti Starbucks prekonali očakávania, spoločnosť Palantir Technologies prudko vzrástla po tom, ako vykázala štvrtý štvrťrok po sebe ziskovosť a najvyšší zisk od svojho založenia pred 20 rokmi, spoločnosť PayPal Holdings Inc. vzrástla po tom, ako platobný gigant zvýšil svoj výhľad zisku a oznámil zvýšené výdavky na svoje platformy a spoločnosť Eli Lilly & Co. prekonala odhady Wall Street týkajúce sa tržieb za tretí štvrťrok, keďže jej hviezdny liek na cukrovku Mounjaro prekonal očakávania.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Index spotrebiteľských cien v Južnej Kórei sa v októbri 2023 medziročne zvýšil o 3,8 %, čím zrýchlil už tretí mesiac po sebe a prekonal prognózy rastu o 3,6 % v dôsledku vyšších nákladov na energie a potraviny. Októbrový údaj nasledoval po 3,7 % náraste v septembri a znamenal najvyšší údaj za posledných sedem mesiacov. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v októbri zvýšili o 0,3 %, čím sa po septembrovom náraste o 0,6 % druhý mesiac po sebe spomalili, ale stále prekonali očakávania rastu o 0,15 %. Kórejská centrálna banka na svojom októbrovom zasadnutí udržala svoju základnú úrokovú sadzbu na stabilnej úrovni 3,5 %, čím ponechala náklady na prijaté úvery nezmenené už po šiesty raz v rade po tom, ako od augusta 2021 zvýšila sadzby celkovo o 300 bázických bodov.

EU: PMI Eurozóny vo výrobnom sektore dosiahol v októbri 2023 hodnotu 43,1, čo je pokles oproti septembrovej hodnote 43,4 a v porovnaní s predbežným odhadom 43. Išlo o šestnásty mesiac po sebe, keď sa výrobný sektor eurozóny nachádza v pásme poklesu, a najvýraznejší za posledné tri mesiace. Nové objednávky, nákupná aktivita a nevybavené objednávky sa výrazne a rýchlo znížili, čo viedlo k výraznému poklesu továrenskej produkcie. Októbrový pokles nových objednávok bol v skutočnosti jedným z najvýraznejších, aký bol kedy zaznamenaný, čo poukazuje na výrazné nedostatky vo výrobnom hospodárstve eurozóny. Prieskum okrem toho poukázal na najrýchlejšie znižovanie úrovne zamestnanosti v továrňach od augusta 2020. Podnikateľská dôvera sa tiež znížila a dosiahla 11-mesačné minimum. Bank of England na svojom novembrovom zasadaní už druhýkrát za sebou ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu na 15-ročnom maxime 5,25 %. Výbor pre menovú politiku hlasoval v pomere 6:3 za ponechanie sadzieb na nezmenenej úrovni, pričom traja členovia sa vyslovili za ich zvýšenie o 25 bázických bodov.

USA: Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom 28. októbra zvýšil o 5 000 na 217 000, čo je viac ako trhové očakávania (210 000) a predstavuje najvyšší počet žiadostí za takmer dva mesiace. Počet pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti pritom v predchádzajúcom týždni vzrástol o 35 000 na 1 818 000, čo je najviac od apríla a nad očakávania trhu 1 800 000, čo naznačuje, že nezamestnaní majú väčšie problémy s hľadaním zamestnania. Nové objednávky priemyselného tovaru v USA sa v septembri 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu posunuli o 2,8 % na 601,5 USD, čo je najviac od januára 2021, viac ako trhové očakávania 2,4-percentného rastu a po 1-percentnom náraste.

Prečítané: 405x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP
pred 2 dňami

Pokles akcií Meta a nervozita na trhoch

Shutterstock_1914701269
pred 3 dňami

Pokračujúce oživenie akciového trhu, Tesla aj Boeing si pripisujú zisky

FP
pred 4 dňami

Ekonomický prehľad: Ceny kryptomien sa stabilizujú, kým komodity čelia výzvam

FX pro
pred 5 dňami

Ekonomický prehľad: Zlato a ropa klesajú, kým Bitcoin zaznamenáva návrat

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.