Správy Všetky články ›

Rozšírenie japonského QE navodilo Risk on náladu

Ing. Lukáš Lóci, CAPITAL MARKETS, 31.10.2014 21:03

Na záver obchodného týždňa si centrálne banky pripravili na obchodníkov prekvapenia. Prvým bolo rozhodnutie japonskej centrálnej banky o rozšírení nákupného programu z pôvodných 60-70 biliónov jenov na 80 biliónov jenov. Správa ovplyvnila nielen japonský finančný trh, ale aj európske a americké parkety. Japonský index Nikkei 225 pridal za piatok 775 bodov a zastaviť ho dokázalo len pozastavenie obchodovania zo strany burzy. V percentuálnom vyjadrení pridal takmer 5 %. Japonská mena po správe vyštartovala k hladine 112.48 USDJPY. Na týchto úrovniach sa naposledy obchodoval v decembri 2007. Jen strácal na páre s dolárom skôr vďaka jenovej slabosti ako dolárovej sile. Piatkový prepad jenu zaraďujeme k najsilnejším pohybom od apríla 2013, kedy bol predstavený pôvodný program kvalitatívneho uvoľňovania.

Táto správa sa dotkla aj 10-ročných dlhopisov krajiny. Tie ponúkajú výnos 0.448 % a 20-ročné 1.285 %. Zvýšenie nákupného programu zo sebou nesie aj, samozrejme, isté zmeny v štruktúre nákupov. Napríklad zahraničných ETF sa trojnásobne zvýšia na konečné 3 bilióny jenov. Zaujímavosťou je aj fakt, že celých 10 biliónov jenov, o ktoré sa zvýšil nákupný program sa dostanú do obehu formou nákupu vládnych dlhopisov. Z toho dôvodu výnosy na 10ročných aj 20ročných vládnych bondoch klesali. Tento krok japonskej centrálnej banky spôsobil okrem iného aj rozhýbanie svetových indexov k novým high.

Ďalšou správou, ktorá rozhýbala trhy bolo rozhodnutie ruskej centrálnej banky, ktorá neočakávane zvýšila svoju základnú sadzbu o 150 bázických bodov na 9.5 %. Očakávania boli, že príde maximálne k zvýšeniu sadzieb o 50bp. Svoje rozhodnutie odôvodnila spomaľovaním inflácie v strednodobom horizonte. Z jej správy sme sa dozvedeli, že žiadne zmeny menovej politiky nechystá. Ruský rubeľ oslabil po správe voči americkému doláru o takmer 5 %.

Rozvoľnená menová politika BoJ spôsobila zelený close na oboch brehoch Atlantiku: EU50 +2.55 %, DAX + 2.33%, SPX +1.16 %, NASDAQ +1.41 % a DJIA +1.12 %.

Prečítané: 2773 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu