Správy Všetky články ›

USDJPY na 7 ročných maximách

Peter Rebo, forexpro.sk, 07.11.2014 11:16

Japonský jen zažíva naozaj ťažké obdobie, keď na páre s USD stratil za posledných 30 dní takmer 9 %. Poznačili ho predovšetkým udalosti posledných dní a hlavne rozhodnutie Bank of Japan zo záveru októbra, ktorá prekvapila investorov zvýšením objemov kvantitatívneho uvoľňovania. Japonská centrálna banka rozšírila nákup aktív z pôvodných 60-70 biliónov na 80 biliónov jenov. Napriek uvoľňovaniu menovej politiky klesá inflácia v krajine už od mája, v septembri vykázala hodnotu 3.2 %, zatiaľ čo v máji dosahovala úrovne 3.7 %.

Naopak, americký dolár je počas celého týždňa dotovaný pomerne dobrými dátami a pozitívny impulz môže očakávať aj dnes. Očakávame dáta z amerického pracovného trhu, napríklad zmenu počtu zamestnancov mimo poľnohospodárstva, októbrovú mieru nezamestnanosti, či percentuálnu zmenu priemernej hodinovej mzdy.

Americká ekonomika očakáva 235 000 nových pracovných miest vytvorených počas októbra, v porovnaní so septembrovou hodnotou 248 000. Miera nezamestanosti by mala ostať nezmenená na úrovni 5.9 % a priemerná hodinová mzda by mala vzrásť o 0.2 %. V prípade pozitívneho prekonania očakávaní očakávame ďalší rast US dolára.

Menový pár USDJPY atakuje počas týždňa 7 ročné maximum a naďalej na ňom pretrváva býčí trend. Aktuálne sa obchoduje na úrovni USDJPY 115.21. Úroveň odporu vidíme na hranici USDJPY 120 čo je maximum z júla 2007. Všetky tri kĺzavé priemery sú už na hodnote nad 114, čo poskytuje jenu silnú podporu.

Graf: Vývoj menového páru USDJPY za posledných 10 dní.

Zdroj: Bloomberg

Prečítané: 1603 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu