Správy Všetky články ›

Utorok priniesol zmiešanú náladu

Peter Rebo, forexpro.sk, 16.02.2016 22:05

Ekonomickému kalendáru dominovali v utorok inflačné dáta z Veľkej Británie. Cenová hladina meraná Indexom spotrebiteľských cien poklesla v januári do deflácie na úrovni -0.8 % (december +0.1 %). Medziročne však inflácia stúpla o jednu desatinu na 0.3 %. Negatívne vyznela jadrová inflácia, z decembrových 1.4 % poklesla na 1.2 %. Cenové úrovne sú tak výrazne vzdialené inflačnému cieľu Bank of England, ktorý je na úrovni 2 %. Po minulotýždňovom sklamaní výsledkov priemyselnej produkcie ide o ďalšiu ranu pre britskú ekonomiku, na ktorú výrazne reagovala britská libra. Menový pár GBPUSD v očakávaní inflačných výsledkov rástol približne o pol percenta, po sklamaní sa ale dostal do negatívneho teritória a intradenne stratil takmer percento na GBPUSD 1.428.

Okrem inflačných dát ponúkol ekonomický kalendár aj februárové hodnoty nemeckého ZEW Ekonomického sentimentu, ktorý dosiahol úroveň rovnú jednej. Hodnota vyjadruje rozdiel medzi inštitucionálnymi investormi s pozitívnymi a negatívnymi očakávaniami na nasledujúcich 6 mesiacov. Nálada investorov v Nemecku je teda výrazne zmiešaná. Euro na tieto dáta výraznejšie nereagovalo a v súčte dňa zaknihovalo jemnú stratu 0.10 % na EURUSD 1.11.

Komoditným trhom dominovala správa, že najväčší producenti ropy konečne dosiahli dohodu a v najbližšom období obmedzia produkciu ropy. Tá paradoxne strácala, WTI o 1.10 % na 29 USD za barel, Brent o 3.30 % na 32.2 USD/barel. Zlato stratilo niečo viac ako 0.60 % na 1201 USD za trójsku uncu.

Akciovým trhom sa darilo zmiešane, zatiaľ čo európske uzavreli zväčša v červenom, americkým dominovali býky a napríklad index S&P 500 zaznamenal zisk na úrovni 1.65 %, čo v súčte s pondelkom (+3.65 %), znamená najlepší dvojdenný zisk od augusta 2015. Európske indexy zatvorili nasledovne: nemecký DAX -0.78 %, francúzsky CAC -0.11 %, britský FTSE +0.65 %, paneurópsky Euro Stoxx -0.44 %. Americkým indexom sa darilo lepšie a okrem spomínaného SPX dosiahli slušné zisky aj ďalšie indexy: Dow Jones +1.39 %, NASDAQ +2.27 %, NYSE +1.58 %.

Prečítané: 2482 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu