Správy Všetky články ›

Politické riziko posiela libru k stratám

Peter Benko, forexpro.sk, 22.02.2016 14:11

Rastúci počet stúpencov za brexit vytvára neistú budúcnosť Veľkej Británie. Nedeľné vyhlásenie londýnskeho starostu Borisa Johnsona k vystúpeniu krajiny z Európskej únie poslalo libru smerom do strát. Boris Johnson má veľmi vplyvné postavenie v Konzervatívnej strane britského premiéra Davida Camerona. Strana sa rozhodla členov neobmedzovať v kampani za, respektíve proti vystúpeniu krajiny z Európskej únie. Tento krok viedol k vzniku dvoch názorových táborov, pričom tábor Davida Camerona má momentálne prevahu. Na druhej strane k táboru za Brexit sa priklonilo už niekoľko ministrov súčasnej vlády, čo môže pomôcť v kampani za odchod krajiny zo štruktúr únie. Johnsonovo rozhodnutie agitovať vystúpenie krajiny z Európskej únie, tak prinieslo významné posilnenie hlasu pre tábor priaznivcov brexitu. Johnsonové slová smerujúce k podpore vystúpenia krajiny z Európskej únie prichádzajú krátko po uzavretí dohody medzi lídrami krajín únie a Junckerom, respektíve Tuskom, čo do istej miery signalizuje, že prijaté ústupky zo strany únie nie sú dostatočné, vzhľadom k očakávaniam politických lídrov v krajine.

Británii sa podarilo vyrokovať v rámci dohody ťažké obmedzenie k prístupu do systému sociálneho zabezpečenia pre zahraničných pracovníkov z Európske únie. Zároveň Británia dosiahla ústupky zo strany partnerov aj v rámci hlbšej integrácie. Vystúpenie krajiny z Európskej únie by znamenalo výrazné trhliny k upokojeniu situácie v Európe, respektíve k cieľu vytvoriť zjednotenú a silnú Európsku úniu. Samozrejme výsledok referenda znamenajúci odtrhnutie sa krajiny od únie bude mať i ekonomické dopady na Európsku úniu a zároveň i na jednotlivé krajine únie. K zmierneniu dopadov odčlenenia krajiny môže prispievať vzájomná dohoda medzi úniou a Veľkou Britániou, avšak v súčasnosti Európska komisia nemá plán B a v prvom rade sa zameriava na plán k zotrvaniu Británie v únii až následne po referende budú prijaté potrebné kroky.

Silnejúci hlas v prieskumoch za vystúpenie krajiny z Európskej únie môže zatriasť librou i v nasledujúcich mesiacoch. Potom, čo tábor za vystúpenie Británie podporil Boris Johnson, si menový pár GDPEUR pripísal straty na úrovni 1,5%. Menový pár GDPUSD počas obchodného dňa strácal viac ako 2,4% a miery k sedemročným minimám.  Keďže chýba výraznejší fundament, súčasné oslabenie libry je predovšetkým determinované politickým rizokom a neistotou.

Zdroj: Bloomberg

Zdroj: Bloomberg

Prečítané: 1778 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu