Správy Všetky články ›

Standard Chartered v prvej ročnej strate od 1989

Ján Jursa, forexpro.sk, 23.02.2016 16:48

Akcie londýnskej banky Standard Chartered sa výrazne prepadli po tom, ako banka vykázala prvú ročnú stratu od roku 1989. Spoločnosť, ktorá sa sústredí na pôžičky v Ázii vykázala stratu $1.5 miliardy za rok in 2015, pričom za rok 2014 vykázala zisk $4.2 miliardy.

Spoločnosť zredukovala hodnotu svojho majetku v Thajsku a analyzuje a pravdepodobne obmedzí svoje aktivity v Indonézii. Zároveň sa snaží obmedziť svoju citlivosť na zmeny cien komodít a ruší bonusy pre manažment.

Momentálny CEO, Bill Winters sa snaží ozdraviť spoločnosť, ktorá sa výrazne rozšírila v Ázii a bola výrazne zasiahnutá prepadom komoditného trhu a spomalením rastu v Číne. Zároveň má spoločnosť na knihách veľké množstvo zlých pôžičiek, následok prehnane rýchlej expanzie iniciovanej minulým CEO.

Tržby klesli o 15 percent na $15.4 miliard, odhad analytikov bol $15.9 miliárd podľa Bloombergu. Zlé pôžičky vyrástli na $4 miliárd z $2.1 miliárd v 2014. Winters sa vyjadril, že pohľad na výsledky z roka 2015 mu trhá dušu.

Banka obmedzila svoju citlivosť na komodity o 28% a najmä obmedzili ropu a zemný plyn, ktoré sú zasiahnuté rekordným poklesom cien energií. Akcie spoločnosti klesli o 5% počas utorka.

Ročný graf akcií spoločnosti:

Prečítané: 2200 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu