Správy Všetky články ›

Čaká nás ďalší kolaps ropy, možno už definitívny

Ján Jursa, forexpro.sk, 24.02.2016 16:13

Ropné spoločnosti by mali začat brať elektrické autá vážne.

V ďalších dvoch rokoch plánuje Tesla aj Chevrolet predávať elektrické autá s dojazdom nad 300 kilometrov v cene do $30 000. Ford investuje miliardy, Volkswagen investuje miliardy, Nissan a BMW investujú miliardy, skoro každý veľký výrobca áut - a okrem nich aj Apple a Google - pracuje na novej generácii elektrických áut.

Toto sú zlé správy pre ropu a ropné spoločnosti, ktoré žijú v sebaklame. OPEC stále odhaduje že v roku 2040 bude iba 1% predaných áut elektrických, odhady Exxonu sú podobné.

Kolaps ceny ropy ktorý začal v roku 2014 bol zapríčinený nadbytkom ropy, ktorú nikto nechcel. Ťažobné spoločnosti vyťažili denne približne o 2 milióny barelov viac ako bola denná spotreba, a nikto to nečakal, napriek obrovskému rozmachu bridlicového ťaženia.

Otázka teraz znie, kedy budú elektrické automobily tak rozšírené, že stlačia dopyt po rope o dva milióny barelov denne.

Aj napriek výraznému poklesu ceny benzínu, minulý rok vzrástli predaje elektrických áut o 60%. Ak tento rast bude pokračovať, spomínané dva milióny barelov sa stanú "nepotrebné" už v roku 2023. S príchodom nových technológii je ťažko predpovedať presný čas kedy sa tak naozaj stane, ale jedna ropná kríza ešte neskončila a druhá sa už približuje míľovými krokmi.

Prečítané: 2227 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu