Správy Všetky články ›

Ako ďalej USA?

Peter Rebo, forexpro.sk, 02.03.2016 15:04

Začal marec, mesiac, kedy sa opäť raz stretnú predstavitelia Federálneho rezervného systému USA a na stole bude opäť prerokovanie nastavenia menovej politiky a prípadného zvyšovania úrokových sadzieb. Po decembrovom rate hiku nasledovali v januári pomerne zlé dáta, ktoré výrazne okresali pravdepodobnosti ďalšieho zvyšovania. Fed bude sledovať dôležité dáta tohto týždňa, aby mohol na zasadnutí, ktoré je plánované na 16. marca, vyhodnotiť aktuálny stav ekonomiky.

Už včera prišla pozitívna správa v podobe februárových výsledkov indexu ISM vo výrobe, ktorý pozitívne prekvapil rastom na 49.5 bodu (január 48.2). Konsenzus očakával rast indexu len na 48.5 bodu. Ďalšie pozitívne prekvapenie prišlo dnes, americký súkromný sektor zamestnal vo februári 214 tisíc pracovníkov, čím prekonal očakávania na úrovni 185 tisíc. Ďalšie dôležité dáta čakáme zajtra a v piatok, konkrétne údaj nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti, zmenu počtu zamestnancov mimo poľnohospodárstva a tiež februárovú mieru nezamestnanosti.

Pravdepodobnosť ďalšieho zvyšovania sadzieb začína postupne rásť, aj keď na marcovom mítingu sa k nemu Fed s najväčšou pravdepodobnosťou neodhodlá. Fed Funds Futures pripisujú marcovému hiku len 12 percentnú pravdepodobnosť, aj keď včera to bolo len 10 %. O niečo reálnejšie vyzerá júnové zvyšovanie, s aktuálnou pravdepodobnosťou hiku 38 %. Všetko však bude záležať od dát a celkového vývoja americkej, ale aj svetovej ekonomiky.

Zdroj: Bloomberg

V posledných dňoch sa darilo tiež americkému doláru, ktorému sa podarilo dostať späť pod psychologickú hranicu EURUSD 1.10 a aj dolárový index dokazuje, že zlý január je už za nami a v priebehu februára sa dolár opäť prebudil. Už v marci má pritom namierené k ďalšiemu testu psychologickej úrovne 100. Eurodolár intradenne stráca 0.20 % na  EURUSD 1.085.

Zdroj: Bloomberg

Prečítané: 2118 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu