Správy Všetky články ›

Návrat ropných medveďov

Peter Rebo, forexpro.sk, 08.03.2016 22:10

Utorok odštartovali pomerne negatívne dáta z Číny, ktorá opäť ukázala známky zhoršenia ekonomickej situácie v krajine. Objem čínskych exportov poklesol vo februári medziročne o významných 25.4 %, čím jasne prekonal očakávania analytikov, ktorý odhadovali pokles o 14.5 %. Medziročne klesli aj importy, konkrétne o 13.8 %. Obchodná bilancia Číny ostáva aktívna na 32.59 mld. USD, aj v tomto prípade však ide o výrazné zhoršenie v porovnaní s januárovou úrovňou 63.29 mld. USD.

Európu zaujímali predovšetkým dáta o nemeckej priemyselnej produkcii, ktorá v januári rástla o 3.3 %, pričom konsenzus hovoril len o raste 0.5 %. Medziročne rástla nemecká výroba o 2.2 %, analytici v tomto prípade očakávali -1.6 %. Dobre dopadli aj dáta európskeho rastu HDP, ktorý v 4. kvartáli rástol o 0.3 % v súlade s konsenzom. Medziročne rastie HDP v EÚ o 1.6 %, o desatinu lepšie, ako pri predchádzajúcom zverejnení.

Európske akciové trhy otvárali v reakcii na negatívne čínske dáta v stratách viac ako jedno percento, následne sa tieto straty v priebehu dňa pokúšali zmazať. Dobré európske dáta pomohli len čiastočne a tak hlavné indexy zakončili deň s nasledujúcimi stratami: DAX -0.88 %, CAC -0.86 %, FTSE -0.92 %. V červených číslach sa pohybovali aj americké indexy a po niekoľko dní trvajúcej rally, vďaka ktorej sa index S&P 500 dostal aj nad hranicu 2000 bodov, zaknihovali americké indexy straty v okolí jedného percenta. Spomínaný S&P 500 stratil 1.12 % na 1979 bodov, Dow Jones odpísal 0.64 % a NASDAQ stratil 1.26 %.

Kráľovský menový pár sa v utorok usadil tesne nad hranicou EURUSD 1.10 a žiadne výrazné intradenné pohyby nezaznamenal. To sa však nedá povedať o rope, ktorá po niekoľkých úspešných dňoch, počas ktorých sa dokázala priblížiť k cenám 40 USD za barel, v utorok výrazne strácala. Dôvodom boli objavujúce sa dohady, že súčasné obmedzenie produkcie je len dočasné. Viaceré krajiny na čele s Iránom s ním nesúhlasia a skôr či neskôr by mohlo dôjsť k porušeniu dohody. Ropa WTI stratila 4.30 % na 36.20 USD za barel, Brent odpísala 3.50 % na 39.40 USD/barel.

 

Prečítané: 1872 x Poslať na email Tlačiť



Dočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu