Správy Všetky články ›

Nepriaznivé regulácie Medzinárodnou námornou organizáciou pre ropu

Lukáš Baloga, forexpro.sk, 28.05.2018 17:30

Dnešný deň bol v Európe mimoriadne chudobný na dáta aj vďaka tomu, že v Spojenom Kráľovstve sú jarné sviatky. Nestabilita v Taliansku sa stále prehlbuje po tom, čo talianský prezident odmietol menovať jedného z ministrov. Podľa dostupných informácií dôvodom bol jeho euroskeptický postoj. Následne sa začalo rozprávať o opakovaných parlamentných voľbách. V prípade nenájdenia ústupkov a dohody medzi stranou piatich hviezd a talianským prezidentom sa táto nestabilita môže prenesieť na celú EÚ. Talianský medziročný index cien výrobcov za mesiac Apríl klesol 1,8% na 1,6% a medzimesačne za mesiac Apríl z 0,2 na -0,4%. Na druhej strane politika francúzskeho prezidenta Emmanuela Macron sa odzŕkadľuje na raste záujemcov o zamestania z 3421,8 na 3434,2 tisíc ľudí oproti minulému mesiacu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň takto: Euro Stoxx 50                                   -0,76 %, FTSE 100 +0,18 %, CAC 40 -0,54 %, a nemecký DAX -0,35 %.

Amerika dnes oslavuje štátny sviatok ,,Memorial Day.‘‘ Z tohto dôvodu sa dnes burza neotvorila.

Ceny ropy zažívajú krušné časy, kvôli zrušeniu jadrovej dohody s Iránom a  možnému uvaleniu sankcií na Venezuelu, kvôli nespravodlivému volebnému procesu. No najväčším dopadom na zmenu ceny ropy budú mať nové pravidlá Medzinárodnej námornej organizácie (IMO), ktoré zakazujú lodiam používať palivá s obsahom síry nad 0,5%. Nové pravidlá by mali zvýšiť dopyt po pretrochemickom priemysle. Pre dodávateľov ropy z Blízkeho východu to znamená vo veľkej miere zníženie dopytu po ich rope. Vyjadrením IMO začala cena ropy výrazne klešať. Do dnešného dňa ropa Brent klesla o 7% a obchoduje sa pod 75 dolárov za barel. Ropa WTI reagovala vo väčšej miere a klesla o 10 %, v súčasnosti sa obchoduje na úrovni okolo 66 dolárov za barel.

Lukáš Baloga, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1583 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu