Správy Všetky články ›

Tempo rastu Japonskej ekonomiky najrýchlejšie od začiatku roka 2016

Radoslav Tupý, Forexpro.sk, 10.09.2018 22:05

Prvý obchodný deň v týždni bolo na Ázijských trhoch pomerne rušno.  Japonská ekonomika zaznamenala najväčšie tempo rastu od prvého kvartálu 2016. Ekonomika si prilepšila na medziročnej báze o 3 %, hrubý domáci produkt tak prekonal očakávania analytikov na úrovni 2,6 %. Predbežný vládny odhad bol ešte nižší ako odhad analytikov na úrovni 1,9 %.  Čínska cenová hladina podľa indexu CPI za mesiac august vzrástla o 0,7 %, na ročnej báze čínske spotrebiteľské ceny vzrástli o 2,3 %. Index cien výrobcov v Číne na ročnej báze vzrástol o 4,1 %, odhad analytikov bol o niečo nižší na úrovni 4,0 %. Ruský rubeľ sa dostal na najslabšiu úroveň za dva a pol roka, americký dolár sa tak prvý krát od marca 2016 predáva za viac ako 70 rubľov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei +0,30 %, Hang Seng Index -1,33 %, CSI 300 +1,45 %.

Britská ekonomika na mesačnej báze vzrástla o 0,3 %, prekonala tak odhad ktorý rátal iba s 0,1 % rastom. Priemyselná výroba v Británii (Júl) na medziročnej báze vzrástla o 0,9 %, očakávaný bol rast na úrovni 1,1 %. Britský výrobný sektor naopak na mesačnej báze vykázal pokles o 0,2 %, na ročnej báze tak poklesol rast produkcie na 1,1 % z predchádzajúcich 1,5 %.  Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny podľa indexu spoločnosti Sentix poklesla,  vychádza to z pravidelnej ankety spoločnosti. Nižšiu dôveru investorov spôsobila hlavne zlá situácia na rozvíjajúcich trhoch a politické napätie v oblasti medzinárodného obchodu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,48 %, CAC 40 +0,33 %, DAX +0,22 %.

Krajiny za veľkou mlákou boli dnes hudobné na makroekonomické údaje. Navrhované americké clá na Čínske tovary budú mat negatívny dopad na širokou škálu produktov firmy Apple. Clá firmu dostanú do konkurenčnej nevýhody na americkom trhu, taktiež zaťažia  amerických spotrebiteľov. Apple tak uviedol v liste, ktorý predal úradom Spojených štátom americkým. Trump minulý týždeň firmu vyzval aby sa vyhla clám presunom výroby do USA.  Americké akciové indexy ukončili obchodovanie nasledovne: DJIA -0,22 %, S&P500 +0,20 %, NASDAQ +0,27 %.

Radoslav Tupý, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 2349 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu