Správy Všetky články ›

ECB ani BOE úrokové sadzby nemení

Martin Krištoff, forexpro.sk, 13.09.2018 22:10

Štvrtý deň obchdoného týždňa nám prvé makroekonomické údaje prinieslo Japonsko, ktoré zverejnilo v nočných hodinách stredoeurópskeho času objednávky strojov, ktoré výrazne prekonali očakávania, keď vzrástli o 11%, čo je najviac od januára 2016. Výsledok potvrdil výrazné zlepšenie domácich makroekonomických dát za posledný mesiac. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei +0,96%, Hang Seng Index +2,54%, CSI 300 +1,08%.

 

Britská centrálna banka dnes podľa očakávaní ponechala základnú úrokovú sadzbu bez zmeny na úrovni 0,75%. Zároveň, ale varovala pred nárastom neistoty na finančných trhoch pred vystúpením Británie z Európskej únie. Britská centrálna banka aj napriek obavám z brexitu zvýšila svoj odhad rastu britskej ekonomiky na tretí kvartál na 0,5% z predchádzajúcich 0,4%. Rozhodnutie čiastočne motivoval rast spotrebiteľských výdajov počas uplynulého leta.

Európska centrálna banka (ECB) od októbra zníži mesační objem nákupov dlhopisov na 15 miliárd eur z terajších 30 miliárd. ECB takisto potvrdila, že je pripravená do konca roka nákupy dlhopisov úplne ukončiť. Úrokové sadzby ponechala na rekordných minimách, na ktorých podľa nej ostanú najmenej do leta budúceho roka. Základná úrokvá sadzba ECB tak naďalej ostáva na úrovni 0,00%. ECB však mierne zhoršila výhľad ekonomiky eurozóny na tento a budúci rok. Mario Draghi na tlačovej konfernecii uviedol, že zdrojom najväčšej neistoty v globálnej ekonomike je rastúce ochranárstvo, čo sa odráža v súčasných makroekonomických prognózach iba v rozsahu opatrení, ktoré už boli zavedené. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,21 %, CAC 40 -0,08 %, DAX +0,19 %.

Spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch sa v auguste medzimesačne zvýšili o 0,2%, pričom sa očakávalo zvýšenie o 0,3%. Rast cien benzínu a nájmov totiž kompenzoval pokles nákladov na zdravotnú starostlivosť a oblečenie. Medziročný rast spotrebiteľských cien v auguste spomalil na 2,7% z júlových 2,9%. Tlak na rast cien ďalej posilňuje v dôsledku silného hospodárskeho rastu a nízkej nezamestnanosti. Očakáva sa, že americká centrálna banka (FED) na tohto mesačnom zasadnutí prikročí k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb. Počet Američanov, ktorí žiadali o podporu v nezamestnanosti minulý týždeň klesol a to o 1000 na 204 tisíc a dostal sa tak najnižšie úrovne od decembra 1969 pričom sa očakával, že o podporu bude žiadať 210 tisíc. Správa tak potvrdila fakt, že trh práce v USA je aj naďalej vo veľmi dobrej kondícii. Americké akciové indexy ukončili obchodovanie nasledovne: DJIA +0,57%, S&P500 +0,53%, NASDAQ +0,75 %.

Prečítané: 2251 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu