Správy Všetky články ›

Zvyšovanie úrokových sadzieb má zelenú

Lukáš Lipovský, forexpro.sk, 26.09.2018 22:05

Ázijský makroekonomický kalendár nám dnes nepriniesol nič nové. Čínsky yuan sa behom posledného mesiaca stabilizoval. Čínska centrálna banka si pravdepodobne uvedomila, že devalvácia yuanu môže aktuálnu situácia týkajúcu sa obchodnej vojny len vyostriť. Od uvalenia prvých ciel na úrovni 10% oslabila čínska mena o 10%, čim sa snažili negovať efekt týchto reštriktívnych opatrení. Avšak prišlo ďalšie kolo ciel, pričom Trump sa začal vyhrážať, že zvýši clá na 20%. To by už čínska ekonomika znášala pravdepodobne dosť ťažko, kedy tomu chcela prispôsobiť aj hodnotu svojej meny, keďže úroveň exportu by síce ostala zachovaná, avšak import by sa predražil o 20% a to už je silné sústo aj pre čínsku ekonomiku. Čína je pritlačená k múru, keďže nemá momentálne čím odpovedať na americké clá. Ďalší významný posun by sme mohli vidieť pri plánovaných obchodných rozhovoroch medzi USA a Čínou, resp. pokiaľ k ním aj reálne dôjde.  Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei +0,39 %, Hang Seng Index  +1,15 %, CSI 300 +1,11  %.

Európske trhy boli na makroekonomické dáta chudobné. Francúzska spotrebiteľská dôvera za september zaznamenala mierny prepad z úrovne 96 bodov na úroveň 94 bodov, pričom sa očakávala hodnota indexu 98 bodov. Počet uchádzačov o zamestnanie vzrástol z 3,462 milióna na 3,472 milióna . Žiadosti o podporu vo Francúzsku zaznamenali pokles z 19,3 tisíc na 10,8 tisíc. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,39 %, CAC 40 +0,61 %, DAX +0,09 %.

O volatilitu na trhoch sa dnes postarali správy z USA. V auguste sa predalo 629 tisíc nových domov, čo predstavovalo nárast oproti minulému mesiacu o 21 tisíc. Guvernér Fedu Jerome Powell sa vyjadril, že domy sú rovnako cenovo dostupné ako v pokrízovom období. Zásoby ropy zaznamenali nárast oproti minulému týždňu o 1,852 milióna barelov, a teda prekonali očakávania trhu. Americká produkcia ropy, ktorá je od roku 2017 v silnom rastovom trende dnes prekonala produkciu 11 miliónov barelov denne. Tento trend bude pravdepodobne pokračovať aj v rokoch 2019 a 2020, pričom sa očakáva, že produkcia ropy v USA sa dostane až na úroveň 13 miliónov barelov denne. Nárast produkcie od roku 2017 v podstate  úplne vyplnil medzeru na trhu spôsobenú dohodou OPEC o obmedzení produkcie. FED podľa očakávaní zvýšil kľúčové krátkodobé úrokové sadzby o 25 bázických bodov do pásma 2%-2,25%. Dlhodobé projekcie sa v podstate nezmenili, Powell naznačil ešte jedno zvýšenie sadzieb v tomto roku. Naznačil, že inflácia ostáva stále silná a niektoré druhy produktov dosahujú rekordné ceny. Taktiež naznačil, že FED je ochotný pristúpiť k zmene monetárnej politiky v prípade, ak by došlo k významnejšej korekcii na finančných trhoch, čo rozpútalo debatu o tom, kde je „strike price“, resp. o akú veľkú korekciu by sa muselo jednať. Na záver naznačil, že podporuje ďalšie zvýšenia úrokových sadzieb, keďže ekonomika ostáva aj naďalej výrazne silnejšia. To sa pravdepodobne nebude páčiť prezidentovi Trumpovi, ktorý kritizuje politiku zvyšovania úrokových sadzieb a už viackrát apeloval na FED, aby presadzoval uvoľnenú monetárnu politiku, pretože rastú náklady na obstaranie dlhu. Americké akciové indexy ukončili obchodovanie nasledovne: DJIA -0,40 %, S&P500 -0,33 %, NASDAQ -0,21 %.

Prečítané: 1919 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu