Správy Všetky články ›

Správne rozhodnutie Moody’s ohľadom Talianska?

Lukáš Baloga, Forexpro.sk, 22.10.2018 22:05

Čína prisľúbila, že poskytne stimuly na stabilizáciu ekonomiky a kompenzáciu vplyvu amerických ciel. Čínske akciové trhy sa prudko rozbehli a tešili sa z ich najlepšieho dňa od marca 2016, keďže záväzok Pekingu podporovať hospodárstvo a spoločnosti zvýšil chuť k rizikovejším aktívam. Stimulačný prísľub sa datuje po uvoľnení údajov o HDP, ktoré boli slabšie ako sa očakávalo koncom minulého týždňa, čo odhalilo najpomalší štvrťročný rast od finančnej krízy v roku 2009. Medzimesačný japonský index priemyselnej aktivity zaznamenal rast 0,5%. Očakával sa rast 0,4%. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei  + 0,37 %, Hang Seng Index + 2,32 %, CSI 300 + 4,32 %.

Taliansko bolo hlavným motorom pre európske trhy. Európske trhy odštartovali týždeň, keď Moody's udržal taliansky štátny rating stabilný namiesto toho, aby ho znížil na negatívny. To pomohlo upokojiť investorov, pretože sa znižovala pravdepodobnosť ďalšieho preradenia zvýšenia deficitu štátneho rozpočtu v priebehu nasledujúcich rokov. Rozhodnutie podporilo zhromaždenie talianskych štátnych dlhopisov a zvýšilo podiely v bankách krajiny. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 0,57 %, CAC 40  - 0,62 %, DAX  - 0,26 %.

Výhľad globálneho rastu v roku 2019 sa po prvýkrát stlmil podľa prieskumov ekonómov Reuters, ktorí varovali, že obchodná vojna medzi USA a Čínou a sprísnenie finančných podmienok by mohli spustiť ďalší pokles. Americký prezident Donald Trump a európski lídri neprestajne tlačia na Saudskú Arábiu, aby dostali viac odpovedí ohľadom úmrtia  žurnalistu Jamala Khashoggiho. Chicagsky Fed sledujúci národnú aktivitu v septembri poklesol z 0,27 na 0,17. Kanadský veľkoobchodný predaj na medzimesačnej báze v auguste poklesol o 0,1% zatiaľ, čo v júli rástol 1,1%. Na Novom Zélande dnes boli finančné trhy uzavreté z dôvodu oslavy dňa práce-  Americké akciové indexy ukončili obchodovanie nasledovne: DJIA - 0,50 %, S&P500 - 0,23 %, NASDAQ + 0,26 %.

Lukáš Baloga, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1799 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu