Správy Všetky články ›

Brexit bez záchrannej siete?

Lukáš Baloga, Forexpro.sk, 16.11.2018 22:05

Ázijské trhy nám okrem pretrvávajúcimi rokovaniami medzi Čínou a Amerikou neposkytli žiadne zásadné údaje. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei -0,57 %, Hang Seng Index +0,31 %, CSI 300 +0,47 %.

Neistota nad dohodou medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou rýchlo vzrástla. Britský premiérka Theresa Mayová čelí hlasu nedôvery. Sky News uviedla, že vládni predstavitelia boli vyzvaní, aby zrušili záväzky a vrátili sa do Londýna v rámci príprav na hlasovanie, ktoré si vyžiadalo návrh od 48 úradníkov. Tento prah bol dosiahnutý dnes a hlasovanie o nedôvere je naplánované na utorok. Nepriateľstvo vládnych a opozičných zákonodarcov zvýšilo riziko, že dohoda bude zamietnutá v britskom parlamente a že Británia by mohla 29. marca opustiť EÚ bez bezpečnostnej siete. Taliansky medzimesačný priemyselný predaj v septembri zostal na nezmenenej hodnote. Index spotrebiteľských cien Eurozóny medzimesačne rástol podľa očakávania 0,2% a z medziročného hľadiska 2,2%. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,30 %, CAC 40 -0,17 %, DAX -0,11 %.

Nedávne nádeje, že obchodné napätie medzi Čínou a Spojenými štátmi môže ustúpiť od správy pokračujúcich rozhovorov pred americkým prezidentom Donaldom Trumpom a čínskym prezidentom Xi Jinpingom na summite G20 koncom tohto mesiaca začali slabnúť, pretože úradníci považovali dohodu za nepravdepodobnú. Čínska odpoveď na požiadavky Spojených štátov na obchodné zmeny prijaté na začiatku tohto týždňa pravdepodobne nespôsobí prelomovú dohodu. Americký obchodný zástupca Robert Lighthizer vo štvrtok poprel správu, že povedal niektorým manažérom priemyslu, že ďalšie kolo ciel na čínske dovozy bolo pozastavené, pretože obidve národy pokračujú v rozhovoroch a clá z 10% na 25% platné od 1. januára 2019 budú platné. Priemyselná produkcia ameriky na medzimesačnej báze spomalila rast z 0,2% na 0,1%. Na druhej strane medzimesačná výrobná produkcia zvýšila rast o 0,1% na 0,3%. Americké akciové indexy ukončili obchodovanie nasledovne: DJIA +0,49 %, S&P500 +0,22 %, NASDAQ -0,15 %.

Lukáš Baloga, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1661 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu