Správy Všetky články ›

Docasny titulok

Roman Lechovič, forexpro.sk, 03.12.2018 22:05

Úvodnou správou v tomto obchodnom týždni bol index nákupných manažérov (PMI) vo výrobnom sektore, ktorý v Japonsku v novembri zaznamenal hodnotu 52,2 a v Číne 50,2. Oba výsledky boli lepšie ako sa očakávalo. Naopak zlé správy prišli z Austrálie, kde ceny domov klesli už o 9,5 % od vrcholu, ktorý dosiahli v júli 2017. Austrália má spolu s Kanadou najväčšiu bublinu na trhu nehnuteľností. Ak bude spomalenie Číny pokračovať, je otázne, kde sa prepad cien v Austrálii zastaví. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 1,00 %, Hang Seng Index + 2,55 %, CSI 300 + 2,78 %.

Na európskom kontinente boli rovnako naplánované zverejňovanie výsledkov PMI vo výrobnom sektore za november. Nemecké výsledky z tohto indexu zaznamenali pozitívne prekvapenie, keď mierne vzrástli  viac ako bolo očakávané a to na 51,8. Rovnako pozitívnym stimulom pre trhy bolo britské PMI na 53,1 a PMI z Eurozóny na úrovni 51,8. Jediným sklamaním bolo Taliansko, ktoré s výsledkami na hladine 48,6 podliezlo očakávania. Najväčšie protesty v Paríži za posledných 50 rokov skončili, no štrajk „žltých viest“ nie. Tie stále blokujú 11 zásobníkov palív a z toho dôvodu je momentálne 75 čerpacích staníc bez pohonných hmôt. Hnutie podporuje až 7 z 10 Francúzov. Mnoho protestujúcich volalo po vzdaní sa mandátu Emmanuela Macrona a tak sa zdá, že minimálne jarné voľby do Európskeho parlamentu skončia pre neho zle. Už zajtra by sa delegácia žltých viest mala zúčastniť konzultácie s premiérom Édouardom Philippom. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 1,32 %, CAC 40 + 1,00 %, DAX + 1,85 %.

Pri zasadnutí G20 sa dohodlo USA s Čínou na 90-dňovom prímerí v pokračujúcej obchodnej vojne. Táto správa dáva možnosť, že sa obe krajiny do 3 mesiacov dohodnú a obchodnú vojnu zažehnajú. PMI vo výrobnom sektore vypočítaný inštitúciou ISM pre USA zaznamenal rast z októbrových 57,7 na 59,3 v novembri. Očakávania boli na hladine 57,6. Americké akciové indexy ukončili obchodovanie nasledovne: DJIA + 1,13 %, S&P500 + 1,09 %, NASDAQ + 1,51 %.

Akcie spoločnosti BMW ťahajú automobilový sektor svojim najväčším rastom za tri roky o 7,3%. Dôvodom je oznámenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Čína zníži clá na import amerických áut, kde BMW je významným producentom športových vozidiel. Automobilka tak znižuje svoje ročné straty akcií na 12%. V 5 ročnom horizonte akcie nemeckej automobilky strácajú 0,67 %.

Spoločnosť Tesaro svojich akcionárov potešila rastom na úrovni 58,86 %. Dôvodom bolo oznámenie, že túto spoločnosť kúpi GlaxoSmithKline za zhruba 1,5 mld. EUR v hotovosti. Spoločnosť Tesaro pôsobí v Spojených štátoch, kde poskytuje prácu pre 715 ľudí. Pôsobia na farmaceutickom trhu, kde vyvíjajú lieky proti rakovine.

Prečítané: 2057 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu