Správy Všetky články ›

Zvyšovanie sadzieb Amerikou o mesiac skôr?

Lukáš Baloga, Forexpro.sk, 07.12.2018 22:05

Výdavky domácností v Japonsku na medziročnej báze v októbri poklesli o 0,3% po tom, čo v septembri rástli 1,2%. Medzimesačne rástli nad očakávania trhu 1,8%. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei +0,82 %, Hang Seng Index -0,35 %, CSI 300 -0,0034 %.

Zamestnanosť eurozóny v treťom kvartály na medziročnej báze rástla podľa očakávania rovnako ako predchádzajúci mesiac 1,3%. Maloobchodné predaje v Taliansku v októbri medziročne rástli  1,5%. Rast HDP eurozóny v treťom kvartály mierne sklamal očakávania rastu o 0,1% než sa očakávalo, keďže medziročne rástol 1,6%. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,65 %, CAC 40 +0,92 %, DAX +0,049 %.

Mierne zmiernenie náboru v novembri by mohlo byť výsledkom nedostatku kvalifikovaných pracovníkov. Zároveň je však v súlade s ďalšími údajmi, ktoré ukazujú nárast prepúšťania v posledných týždňoch a pokles miery zamestnanosti v sektore služieb v novembri. Údaje za september a október boli revidované a vykázali o 12 000 menej pracovných miest, ako bolo pôvodne oznámené. Spoločnosti tiež znížili počet hodín pre pracovníkov. Priemerný pracovný týždeň poklesol na 34,4 hodín z 34,5 hodiny v októbri. Správa o zamestnanosti by mohla zvýšiť obavy zdravia americkej ekonomiky a znížiť pravdepodobnosť, že Fed zvýši úrokové sadzby viac ako raz v budúcom roku. Na finančných trhoch pozorujeme potvrdenie očakávaného zvýšenia úrokových sadzieb Fedom v roku 2019 v porovnaní s očakávaniami možných dvoch zvyšovaní sadzieb o mesiac skôr, podľa programu FedWatch skupiny CME. Predseda Fedu Jerome Powell sa minulý mesiac nepriamo naznačil, že trojročný sprísňovací cyklus centrálnej banky sa blížil k záveru a sadzby sú "tesne pod" odhadovanou úrovňou zdravej ekonomiky. Zápisnica z novembrového stretnutia Fedu zverejneného minulý týždeň ukázala, že takmer všetci úradníci súhlasili s ďalším zvyšovaním sadzieb. Maloobchodná zamestnanosť sa zvýšila o 18 200 pracovných miest. Avšak neobvykle studený November spomalil nábor na stavbách, keďže zamestnanosť v stavebníctve vzrástla len o 5 000 pracovných miest po tom, ako spoločnosti v októbri pridali 24 000 pracovníkov. Zamestnanosť vo výrobnom odvetví sa zvýšila o 27 000 pracovných miest minulý mesiac po náraste o 26 tisíc v októbri. Americké akciové indexy ukončili obchodovanie nasledovne: DJIA -2,24 %, S&P500 -2,33 %, NASDAQ -1,99 %.

Akcie spoločnosti Helmerich & Payne, aj napriek padajúcim trhom dnes dokázali narásť o približne 3,4 %. Za dnešným rastom stojí zvýšenie konsenzu analytikov na dosiahnutú sumu do konca roka o 6,4% a 12 analytikov odporúča nákup akcií tejto spoločnosti. Ďalším faktorom je dohoda OPEC-u o znížení produkcie ropy. Helmerich & Payne, Inc. poskytuje zmluvné vŕtanie ropných a plynových vrtov v Mexickom zálive a Južnej Amerike.

Lukáš Baloga, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1345 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu