Správy Všetky články ›

Trumpové clá pocítia aj americké domácnosti

Roman Lechovič, Forexpro.sk, 23.05.2019 22:05

Huawei bude mať na jeseň v Číne k dispozícii vlastný operačný systém pre smartfóny a laptopy. Spravodajskému serveru CNBC to povedal šéf spotrebiteľskej divízie tohto čínskeho výrobcu telekomunikačných zariadení Richard Yu. Huawei sa tak zariadi, pokiaľ nebude môcť využívať operačné systémy Googlu a Microsoftu. Čínska centrálna banka (PBOC) hovorí, že devízový trh v Číne je stabilný a banka zabráni prípadným narušeniam. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei – 0,62%, Hang Seng Index - 1,58 %, CSI 300 - 1,79%.

Rast nemeckej ekonomiky za prvý kvartál dosiahol úrovne 0,4% a medziročne vzrástla o 0,6%. Oba ukazovatele dopadli podľa očakávaní. Na programe ďalej bolo zverejňovanie výsledkov PMI. Francúzske PMI dokázalo prekonať očakávania, avšak na druhej strane Nemecko a eurozóna prognózy analytikov nedokázali naplniť. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 1,76%, CAC 40 - 1,81%, DAX - 1,78%.

USA uvažuje o zastavení prísunu amerických technológií 5 čínskym spoločnostiam, Megvii, Hikvision, Zhejiang Dahua, Meiya Pico a Iflytek. Fed zatiaľ nemieni meniť prístup k menovej politike, ktorý predpokladá, že Fed bude pred ďalšou zmenou základných úrokových sadzieb trpezlivý, ukázal tak zápis z posledného rokovania. Nové žiadostí o dávky v nezamestnanosti v USA k 18. máju klesli na 211 tisíc z predchádzajúcich 212 tisíc. Odhadoval sa nárast na 215 tisíc. Predaje novo postavených domov v USA za apríl poklesli na 673 tisíc, čo predstavuje pokles o 6,9%. Očakával sa pomalší pokles a to o 2,8%. Najnovší súbor amerických ciel na čínske dovozy bude stáť typickú americkú rodinu 831 USD ročne. Clá "pravdepodobne vytvoria veľké pokrivenia ekonomiky a zníži americké tržby z ciel".  Vyplýva to z výskumu newyorského Fedu. Zrýchľujúci prepad cien ropy analytici pripisujú zásobám v USA, ktoré sú podľa dát EIA na najvyššej úrovni od júla 2017. Taktiež ceny tlačí nadol pokračujúce napätie v medzinárodnom obchode.  Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: DJIA – 1,11%, S&P 500 - 1,19%, NASDAQ - 1,58%.

Najväčším skokanom dňa v rámci indexu S&P 500 bola spoločnosť L Brands, ktorej cena akcií vzrástla v rámci dňa o vyše 11%. Dôvodom vysokého rastu boli zverejnené výsledky za prvý kvartál fiškálneho roku 2020. Výsledky dopadli nad očakávania analytikov, či už to bol zisk na akciu alebo tržby celkovo. Spoločnosť predáva dámske oblečenie a kozmetické výrobky.

 

Prečítané: 1108 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu