Správy Všetky články ›

Európske parlamentné voľby podľa očakávania

Lukáš Baloga, Forexpro.sk, 27.05.2019 17:44

Ázijské akciové indexy dnes nezverejnili žiadne výraznejšie dáta. V nedeľu sa čínsky najvyšší bankový regulátor vyjadril, že všetci špekulatívni investori vsádzajúci na pokles čínskeho  yuanu utrpia veľké straty. Na základe tohto vyjadrenia yuan po otvorení trhov aprecioval oproti doláru,. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 0,31 %, Hang Seng Index - 0,24 %, CSI 300 + 1,20 %.

Najzvučnejšou témou na európskom kontinente boli voľby do parlamentu Európskej únie. Prvenstvo si ako aj minulé voľby udržali pravicoví populisti i keď s menším úspechom ako minulé voľby. Voľby vo Veľkej Británii ukázali zvýšenie voličov, ktorí by preferovali zostať v EÚ. V Taliansku sa opäť rozozneli špekulácie o predčasných parlamentných voľbách po tom, čo pravicovo-populistická strana ,,Lega‘‘ zvýšila výdavky na ich parlamentného partnera Hnutie piatich hviezd. Spoločnosť Fiat Chrysler Automobiles navrhla zlúčenie s francúzskou automobilkou Renault v pomere 50:50. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,36 %, CAC 40 + 0,30 %, DAX + 0,50 %.

Americké trhy dnes boli uzavreté z dôvodu štátneho sviatku ,,Memorial Day.‘‘ Cena futures kontraktov bridlicovej ropy klesla na svoje 2-mesačné minimá po tom ako Donald Trump zverejnil, že nehľadá zmenu režimu v Iráne. Pripomienky zmiernili obavy z geopolitického rizika, no obchodná vojna si vyberá daň na svetovom hospodárstve, čo môžeme pozorovať aj na ,,downtrende‘‘ ropy.

 

Najväčším skokanom dňa v rámci indexu Eurostoxx 50 bola spoločnosť Noka Oyj, ktorej cena akcií vzrástla v rámci dnešného dňa o 2,08%. Dôvodom vysokého rastu bolo oznámenie spoločnosti Huawei na americký ,,blacklist.‘‘ Na základe eskalovania obchodnej vojna medzi Amerikou a Čínou sa do popredia dostali výrobcovia komponentov, ktorí môžu substituovať Huawei medzi ktorými je aj Nokia. Nokia Oyj je globálna komunikačná spoločnosť. Spoločnosť vyrába širokú škálu technologických zariadení a softvéru a prevádzkuje siete, predaj a komunikačné kanály po celom svete.

Lukáš Baloga, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1236 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu