Správy Všetky články ›

Veľká Británia vytvára ďalšie nové obchodné dohody

Roman Lechovič, Forexpro.sk, 10.06.2019 22:05

Čínsky vývoz v máji vzrástol o 1,1% oproti predchádzajúcemu poklesu o 2,7%. Dovoz naopak klesol o 8,5% oproti predchádzajúcemu rastu o 4,0%. Obchodná bilancia skončila v prebytku 41,65 mld. USD. Rast HDP Japonska za prvý kvartál bol upravený na 0,6% oproti predchádzajúcim 0,5%, anualizovaný rast HDP bol upravený na 2,2% oproti predchádzajúcim 2,1%. Správkyňa Hongkongu Carrie Lamová, po ktorej demisii volajú státisíce demonštrantov, nechce ustúpiť od sporného návrhu zákona, ktorý by umožnil osoby podozrivé zo spáchania trestného činu vydávať do pevninskej Číny. Protesty v Hongkongu presiahli podľa organizátorov 1 milión, podľa polície 240 tisíc. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 1,20 %, Hang Seng Index + 2,27 %, CSI 300 + 1,29 %.

Priemyselná výroba Veľkej Británii v apríli klesla medziročne o 1,0%, je to najväčší medziročný pokles od novembra 2018. HDP Veľkej Británii v apríli medzimesačne kleslo o 0,4% očakávania analytikov rátali s miernejším poklesom o 0,1%. Británia a Južná Kórea uzatvorili predbežnú dohodu o vzájomnom obchodovaní v prípade vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Ide o prvú "pobrexitovú obchodnú dohodu" Londýna s niektorou z ázijských krajín. Denník Financial Times píše, že Británia si doteraz zaistila bilaterálne obchodné dohody, ktoré pokryjú 63% obchodných zmlúv, ktoré má teraz v rámci EÚ. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,24 %, CAC 40 + 0,62 %, DAX 0 %.

Mexické peso vzrástlo oproti doláru až o 2,5% po tom, čo USA a Mexiko uzavreli dohodu o migrácii, Trump zrušil zamýšľané clá na dovoz mexického tovar. Prezident USA Donald Trump pohrozil, že znovu zdvihne clá na čínske tovary, pokiaľ sa s ním prezident Číny Si Ťin-pching odmietne stretnúť na nadchádzajúcom summite v Japonsku. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: DJIA + 0,29 %, S&P 500 + 0,45 %, NASDAQ + 1,05 %.

Najväčší skokan dňa v rámci indexu S&P 500 bola spoločnosť LyondellBasell Industries NV, ktorej ceny akcií v rámci dnešného dna vzrástli o vyše 6%. Dôvod prudkého rastu môžeme nájsť v správe, kde spoločnosť oznámila, že plánujú odkup vlastných akcií o množstve 37 miliónov. Spoločnosť LyondellBasell Industries N.V. vyrába plastové, chemické a palivové produkty.

 

Prečítané: 2443 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu