Správy Všetky články ›

Ďalšie clá od Donalda Trumpa?

Roman Lechovič, Forexpro.sk, 13.06.2019 22:05

Čínsky internetový obchod Alibaba Group Holding tajne požiadal o vstup na burzu v Hongkongu. Ponuka by mohla byť najväčším vstupom na burzu v Hongkongu od roku 2010. Alibaba v roku 2014 uskutočnila rekordnú ponuku akcií v New Yorku. Miera nezamestnanosti v Austrálii v máji stagnovala na 5,2% napriek hospodárskemu spomaleniu v krajine. OPEC varuje, že obchodné napätie ohrozuje globálny dopyt po rope. Produkcia ropy klesla v máji o 236 tisíc barelov za deň na 29,88 miliónov barelov denne. Odhaduje, že celoročné dopyt po rope na rok 2019 porastie o 1,2 milióna barelov denne. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei – 0,46 %, Hang Seng Index - 0,05  %, CSI 300 – 0,15 %.

Rast indexu spotrebiteľských cien v Nemecku za máj bol medzimesačne potvrdený na 0,2% a medziročne potvrdený na úrovni 1,4%. Švajčiarska centrálna banka oznámila, že dnes zavádza novú úrokovú sadzbu, ktorá nahradí cieľové rozpätie pre trojmesačnú medzibankovú sadzbu LIBOR a ktorá v súčasnosti predstavuje -0,75%. Dôvodom tejto nečakanej úpravy je, že budúcnosť sadzby LIBOR nie je istá. Bývalý britský minister zahraničia Boris Johnson získal v prvom kole výberu nástupcu premiérky Theresy May 114 hlasov. Z výberu po prvom zo šiestich kôl vypadli Leadsomová, Harper a McVey. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,11 %, CAC 40 + 0,01 %, DAX + 0,44 %.

Nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti vzrástli o 3 tisíc na 222 tisíc, pričom očakávania analytikov boli na úrovni 216 tisíc. Americký prezident Donald Trump varoval Nemecko pred závislosťou na ruských energetických dodávkach a potvrdil, že kvôli stavbe plynovodu Nord Stream 2 uvažuje o sankciách. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: DJIA + 0,40 %, S&P 500 + 0,41%, NASDAQ + 0,57%.

Jeden z najväčších skokanov dňa v rámci indexu S&P 500 bola spoločnosť American Airlines, ktorej ceny akcií vzrástli o vyše 6%. Dôvodom prudkého rastu bol nákup akcií manažmentom spoločnosti, ktorý môže značiť dobré výsledky v druhom kvartáli roku 2019. Spoločnosť American Airlines je americká národná letecká spoločnosť so sídlom v texaskom meste Fort Worth. Ide o najväčšiu leteckú spoločnosť na svete z hľadiska počtu lietadiel a príjmov, zároveň sú druhou najväčšou leteckou spoločnosťou s počtom obsluhovaných destinácií.

Prečítané: 2222 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu