Správy Všetky články ›

FED potvrdil očakávania

Dominik Cisár, forexpro.sk, 31.07.2019 22:00

Absolútna správa:

Prvýkrát od finančnej krízy sa FED rozhodol znížiť úrokové sadzby. Predseda FED-u Jerome Powell to odôvodnil ako zaistenie proti trhovým rizikám, ktoré pôsobia na ekonomiku, pričom zníženie nemá znamenať začiatok cyklu expanzívnej menovej politiky. Taktiež oznámil, že vzhľadom na trhové správanie môžu znovu sadzby zvýšiť, aj keď to nepredpokladá. Ďalším dôležitým oznámením bolo skoršie zastavenie zužovania súvahy už začiatkom augusta. Trhy na oznámené informácie reagujú negatívne v okolí – 1 %.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Nordstrom Inc., ktorej ceny akcií v priebehu dnešného dňa vzrástli o 7,89 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -12,36 % p.a.). Dôvodom prudkého bolo oznámenie Wall Street Journal o tom, že zakladajúca rodina, by chcela zvýšiť svoj podiel v obchodnom reťazci. Spoločnosť Nordstrom pôsobí ako predajca oblečenia a doplnkov pre mužov, ženy aj deti.

Makro analýza dňa:

Výrobný PMI Číny za júl vzrástol na 49,7 z minulo mesačnej hodnoty 49,4, čo mierne prekonalo očakávania na úrovni 49,6. PMI služieb naopak za júl poklesol o 0,5 bodu na 53,7, pričom ide už o 5 medzimesačný pokles v rade. Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku aj naďalej padá, tentokrát o 0,9 bodu na 37,8. Idex zaznamenáva kontinuálny prepad už od začiatku 2018, kedy bol na hodnote približne 44 bodov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei – 0,86 %, Hang Seng Index – 1,31 %, CSI 300 – 0,90 %.

Index spotrebiteľskej dôvery Gfk v Anglicku vzrástol medzimesačne za júl o 2 body na -11, pričom trh neočakával žiadnu zmenu. Maloobchodné predaje v Nemecku medziročne za jún poklesli o 1,6%, potom čo predchádzajúce dva mesiace rástli približne o 4%. Očakával sa rast na úrovni 2,5%. V Nemecku taktiež zverejnili nezamestnanosť, ktorá sa udržala na 40 ročných minimách na úrovni 3,1%. Nezamestnanosť za celú Eurozónu za jún poklesla o 0,1% na 7,5%, čím sa dostáva na nové minimá z roku 2008. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,12 %, CAC 40 + 0,14 %, DAX + 0,34 %.

V Šanghaji sa skončili obchodné rozhovory medzi USA a Čínou s náznakom toho, že sa medzi sebou dohadovali o kúpe poľnohospodárskych produktov Čínou – čo je hlavná požiadavku USA. Súkromné spoločnosti v júli vytvorili 156 tis. pracovných pozícií, čím prekonali trhové očakávania o 6 tis. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: DJIA – 1,23 %, S&P 500 – 1,03 %, NASDAQ – 1,19 %.

Prečítané: 1234 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu