Správy Všetky články ›

Čína reaguje na nové americké clá

Roman Lechovič, Forexpro.sk, 05.08.2019 22:00

Čína reaguje na nové americké clá

Peking dnes domácu menu juan oslabil na najnižšiu hodnotu za viac ako desať rokov.

Absolútna správa:

Podľa čínskych úradníkov zaoberajúcich sa vyjednávaním Trumpovo oznámenie šokovalo Peking, ktorý sľúbil odplatu. Teraz tak Čína prichádza s krokmi týkajúcimi sa oblastí, ktoré Trump tvrdo kritizuje - nepoctivé ovplyvňovanie kurzu meny kvôli pomoci vývozcom a nedodržanie sľubu, že Čína bude nakupovať viac amerických plodín.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Tyson Foods, Inc ., ktorej akcie vzrástli o vyše 5% (výkonnosť v horizonte 5 rokov 128,44%). Akcie spoločnosti vzrástli kvôli výsledkom za tretí kvartál fiškálneho roku 2019. Zisk na akciu prekonal očakávania o 2,225%. Tyson Foods sa venuje produkcií, distribúcií a predaju baleného jedla.

Makro analýza dňa:

Čínska centrálna banka uviedla, že dokáže udržať kurz juanu na rozumnej a vyváženej úrovni po tom, čo čínska mena prekročila kurz 7 CNY za dolár. Podľa PBOC sa tak stalo kvôli protekcionizmu v obchode a očakávaným ďalším americkým clám na čínsky tovar. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei – 1,74%, Hang Seng Index – 2,85%, CSI 300 – 1,91%.

Britský premiér Boris Johnson cez víkend sľúbil verejnému zdravotníctvu mimoriadnu finančnú injekciu vo výške 1,8 miliardy GBP. Turecká centrálna banka prikročí k ďalšiemu zníženiu úrokových sadzieb , aby podporila domácu ekonomiku. Vyhlásil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Sľúbil tiež spomalenie rastu spotrebiteľských cien. Inflácia v Turecku za júl bola na úrovni 16,65%. Kompozitný index PMI vo Veľkej Británii v júli prekonal mierne očakávania a aktuálne sa nachádza na úrovni 50,7 bodov. Nad úrovňou 50 indexu PMI sa aktuálne nachádza Nemecko, Francúzsko a taktiež aj Taliansko. ECB uviedla, že svetový obchod sa bude v nasledujúcich kvartáloch zotavovať len pozvoľna a zostane slabším, než je celková hospodárska aktivita. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50  - 1,93%, CAC 40 – 2,19%, DAX – 1,80%.

Ceny ropy by mohli klesnúť až o 30 USD / barel, ak sa Čína v odvete za americká clá rozhodne nakupovať iránsku ropu, uviedla banka Merill Lynch. Prezident USA Donald Trump bol aj dnes aktívny na sociálnej sieti Twitter, kde uviedol , že  čínske pohyby s kurzom juanu považuje za veľké narušenie, ktoré Čínu časom obrovsky oslabí. Index aktivity ISM v nevýrobnom sektore USA za júl klesol na 53,7 bodov, pričom odhad analytikov bol na hladine 55,5 bodov. Aktuálna úroveň indexu je najnižšie od augusta 2016. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: DJIA – 2,80 %, S&P 500 – 2,85 %, NASDAQ – 3,32 %.

Prečítané: 1661 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu