Správy Všetky články ›

Rekordné pokuty pre Bayer

Dominik Cisár, forexpro.sk, 09.08.2019 22:00

Absolútna správa:

Nemecká spoločnosť Bayer, ktorá čelí viac než 18 tis. obvineniam ohľadom ich pesticídov Roundup spôsobujúcich rakovinu navrhuje zaplatiť 8 mld. USD na odškodnenie a ukončenie súdnych sporov, no žalobca žiada pokutu až vo výške 10 mld. USD. Ceny akcií Bayeru sa od akvizície spoločnosti Monsanto, ktorá je za tento produkt zodpovená, prepadli na 1/3 z ich hodnoty pred obchodom a ešte k tomu akcionári spoločnosti vyslovili nedôveru manažmentu, na čo bude musieť vedenie reagovať.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Amgen Inc., ktorej akcie vzrástli o vyše 5,50 % (výkonnosť v horizonte 4 rokov 51,56 %). Akcie spoločnosti vzrástli pretože im súd vyhovel v spore o patent s farmaceutickou spoločnosťou Novartis ohľadom lieku Enbrel. Amgen je nezávislá spoločnosť vyrábajúca biotechnológie a farmaceutiká.

Makro analýza dňa:

Obchodná vojna sa stále viac zadrháva. Najnovšie, na oznámenie Čínskej vlády o zastavení nákupu poľnohospodárskych produktov z USA reagoval americký prezident Donald Trump odložením rozhodnutia o čiastočnom vyradení čínskej spoločnosti Huawei z „black listu“. Tým pádom aj naďalej nebudú môcť americké spoločnosti podnikať s Huawei. Inflácia v Číne medziročne za júl vzrástla na 2,8% z minulomesačných 2,7%. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 0,44 %, Hang Seng Index – 0,69 %, CSI 300 – 0,97 %.

Dnes Nemecko zverejnilo ďalšie negatívne dáta. Export sa medziročne za jún prepadol o 8%, čo je najvyšší prepad od 2016 a import taktiež poklesol a to o 4,4%. Francúzsko neprichádza z ničím lepším, keď jeho priemyselná produkcia za jún medziročne poklesla o 2,3%, pričom sa očakával pokles len o 1,2%. Ďalším náznakom zadrhávajúcej sa ekonomiky Talianska je jej inflácia, ktorá za júl medziročne dosiahla hodnotu 0,4%, čo je už 4 medzimesačný pokles v rade. Na stabilite jej nepridáva ani vicepremiér Mateo Salvini, ktorý oznámil, že jediným riešením politickej situácie v krajine sú predčasné voľby, ktoré aj požaduje. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 1,23 %, CAC 40 – 0,44 %, DAX – 1,28 %.

Inflácia cien výrobcov v Amerike sa drží už druhý mesiac medziročne na stabilnej úrovni 1,7%. Trump uviedol, že dolár devalvovať nebudú, Spojené štáty sa podľa neho k niečomu takému uchyľovať nemusia. Spoločnosť Broadcom oznámila, že kúpi divíziu softvérovej ​​spoločnosti Symantec zameranú na podniky a úrady za 10,7 mld. USD. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: DJIA + 1,44 %, S&P 500 + 1,86 %, NASDAQ + 2,24 %.

Prečítané: 1816 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu