Správy Všetky články ›

Aramco plánuje nákup podielu v Reliance Industries

Mário Jičínský, forexpro.sk, 12.08.2019 22:05

Saudi Aramco – najväčší exportér ropy a najziskovejšia firma sveta plánuje kúpu 20 % podielu v petrochemickej divízií indickej spoločnosti Reliance Industries Ltd.

Absolútna správa:

Nákup predchádza plánovanému vstupu spoločnosti Aramco na burzu, ktorý by sa mohol uskutočniť už v budúcom roku. Dôvodom je podľa CFO diverzifikácia a zníženie závislosti od predaja ropy. Spoločnosť Reliance oceňuje svoju divíziu na úrovni 75 miliárd dolárov vrátane dlhov, čo znamená, že pre tento podiel bude ocenenie 15 miliárd dolárov.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Amgen Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 4,86 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov +54,59 %). Dôvodom tohto rastu bolo zvýšenie cieľovej ceny od analytika banky Wells Fargo na základe pozitívneho súdneho rozhodnutia ohľadne patentov tejto firmy. Amgen je nezávislá spoločnosť zaoberajúca sa biotechnologickými liečivami, ktorá vyvíja, vyrába a predáva lieky na závažné choroby. Spoločnosť sa zameriava výlučne na humánne liečivá a na vývoj nových liekov založených na pokroku v bunkovej a molekulárnej biológii.

Makro analýza dňa:

Trhy v Singapure, Japonsku a Indii dnes zostali z dôvodu sviatkov zatvorené. Z dôležitých výsledkov Čína zverejnila objem nových úverov, ktorý pokles z predchádzajúcej hodnoty 1,66 mld. CNY na 1,06 mld. CNY. Čínsky výrobca telekomunikačných zariadení Huawei Technologies chce počas najbližších troch rokov investovať 800 mil. USD do výstavby továrne v brazílskom štáte Sao Paulo. Predaj automobilov v Číne sa v júli medziročne znížil o 4,3 %. Predaj takzvaných nových energetických vozidiel (NEV), čo sú elektrické hybridné vozidlá, čisto elektrické vozidlá a vozidlá s vodíkovým pohonom, poklesol o 4,7 % na 80 000 vozidiel. Čínska centrálna banka podľa seniorského činiteľa hovorí, že je takmer pripravená spustiť vlastnú digitálnu menu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei +0,44%, Hang Seng Index -0,44 %, CSI 300 +1,80 %.

Európa dnes nepriniesla žiadne dôležité makroekonomické dáta. Taliansko sa pred víkendom vyhlo zníženiu ratingu od agentúry Fitch, tá ale ponechala svoj negatívny výhľad pre túto krajinu. Dôvodom je vysoké zadlženie Talianska a politická neistota. Výrobca športových luxusných áut Porsche AG, ktorý patrí do automobilovej skupiny Volkswagen, vydal svoju najväčšiu emisiu takzvaných zelených dlhopisov a je to prvá takáto emisia vydaná priamo výrobcom áut. Firma dnes uviedla, že peniaze chce použiť na financovanie svojho prvého plne elektrického športového vozidla Taycan. Je v objeme jednej miliardy eur. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,22 %, CAC 40 -0,33 %, DAX -0,12 %.

USA boli dnes tak isto bez dôležitých výsledkov. Hlavné indexy pokračovali v poklese, zatiaľ čo dlhopisy a zlato si pripísali zisky. Obchodníci, ktorí v posledných týždňoch zvýšili stávky na ďalšie uvoľnenie monetárnej politiky centrálnej banky zvyšujú opatrnosť, keďže USA a Čína eskalujú svoju obchodnú vojnu a množstvo globálnych dát poukazuje na spomalenie rastu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: DJIA -1,51 %, S&P 500 -1,25 %, NASDAQ -1,20 %.

Prečítané: 1494 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu