Správy Všetky články ›

Sila OPEC-u slábne

Roman Lechovič, Forexpro.sk, 22.08.2019 22:00

Z celosvetovej produkcií na úrovni 35%, sa produkcia prepadla na 30%.

Absolútna správa:

Podiel štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) na celosvetovom trhu s touto komoditou klesol na najnižšiu úroveň za posledné roky. Čiastočne je za to zodpovedný program obmedzovania produkcie a čiastočne sankcie USA voči Iránu a Venezuele, ktoré bránia krajinám vyvážať ropu na svetové trhy. Ako ukázali údaje z OPEC, členské štáty organizácie sa na celosvetovom trhu s ropou podieľali v júli tohto roka necelými 30 percent.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Nordstrom, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše 15% (výkonnosť v horizonte 5 rokov - 55,69%). Prudký rast ceny akcií bol spôsobený výsledkami za druhý kvartál fiškálneho roku 2020. Z výsledkov najviac prekvapil zisk na akciu, ktorý prekonal očakávania až o 21,31%. Spoločnosť sa venuje predaju rôznych častí oblečenia ako pre ženy tak aj pre mužov a deti.

Makro analýza dňa:

Čínsky jüan v porovnaní s americkým dolárom oslabil na najnižšiu úroveň za viac ako 10 rokov. Indonézia znižuje 7 dennú reverznú repo sadzbu na 5,50% z predošlých 5,75%. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 0,05%, Hang Seng Index - 0,84%, CSI 300 + 0,31%.

Rozpočtový schodok za druhy kvartál vo Veľkej Británii predstavuje 16 mld. GBP, čo je o 60 % viac ako pred rokom. Británia dnes podpíše s Južnou Kóreou dohodu o "kontinuite" obchodu, ktorá umožní podnikom oboch krajín voľne obchodovať aj po odchode Británie z Európskej únie. Informoval o tom spravodajský server BBC. Dohoda, ktorú podpisom potvrdí ministerka obchodu oboch krajín Liz Trussová a Ju Mjong-hi, je zhruba v súlade s podmienkami existujúcej dohody o voľnom obchode medzi Južnou Kóreou a EÚ. Čistá imigrácia do Veľkej Británie za rok končiaci marcom 2019 dosiahla 226 000 ľudí, imigrácia občanov krajín EÚ do Británie klesla na najnižšiu úroveň od roku 2013. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 0,63%, CAC 40 - 0,87%, DAX - 0,47%.

Donald Trump vyhlásil, že USA je od recesie veľmi ďaleko. Ďalej opäť vyzval Fed, aby znížil základnú úrokovú sadzbu. Väčšina úradníkov Fedu vníma júlové zníženie sadzieb ako úpravu v polovici cyklu. Mnohí tiež zdôraznili potrebu väčšej flexibility Fedu. Americký rozpočtový výbor Kongresu CBO odhaduje tohtoročný rast americkej ekonomiky na úrovni 2,3% a zvyšuje odhad rastu na budúci rok na 2,1% oproti predchádzajúcim 1,7%. Tento rok a budúci rok odhaduje mieru nezamestnanosti na hladine 3,7% a v roku 2021 na 4%. Schodok rozpočtu tento rok vidí na 960 mld. USD ,  čo predstavuje o 64 mld. USD viac ako v májovom odhade, a vo fiškálnom roku 2020 presiahne deficit 1 bilióna USD , čo je o 2 roky skôr, než sa čakalo. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: DJIA + 0,25%, S&P 500 + 0,13 %, NASDAQ - 0,21 %.

Prečítané: 3381 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu