Správy Všetky články ›

OPEC produkuje viac ropy

Mário Jičínský, forexpro.sk, 02.09.2019 17:30

Absolútna správa:

Hrubá produkcia ropného kartelu OPEC minulý mesiac vzrástla, čo je prvé zvýšenie od doby, keď skupina a jej spojenci začali začiatkom roka nové kolo obmedzení produkcie, aby podporili slabý globálny trh. Nigéria a Saudská Arábia participovali najväčším dielom zvýšení produkcie, ktorá vzrástla o 200 000 barelov na 29,99 milióna denne. Stratégia sa usilovala o zvýšenie cien proti zhoršujúcim sa vyhliadkam globálneho rastu a zdanlivo neriešiteľnej obchodnej vojne medzi USA a Čínou. Väčšie než plánované škrty Saudskej Arábie teraz len vyrovnávajú podvádzanie ostatných členov OPEC. Nigéria nevykonala žiadne škrty, ktoré prisľúbila a v auguste zvýšila svoju produkciu o 60 000 barelov denne na 1,95 milióna, čo je najvyššia úroveň od začiatku roku 2016. Rusko - najväčší producent mimo OPEC, tiež vykazuje známky oslabenia svojich záväzkov. Výbor zložený z kľúčových členov aliancie sa stretne 12. septembra v Abu Dhabi, aby zhodnotil svoj pokrok v stabilizácii svetových ropných trhov. Plná koalícia sa potom zíde v decembri vo Viedni, aby zvážila kroky potrebné v roku 2020.

Investori zarobili na:

Spoločnosti RWE AG, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 3,82 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -13 %). Akcie spoločnosti vzrástli po tom, ako banka Goldam Sachs zvýšila svoju cieľovú cenu z 33 € na 35 €. RWE vyrába, distribuuje a predáva elektrickú energiu komunálnym, priemyselným a domácim zákazníkom. Spoločnosť ťaží zemný plyn, ropu, uhlie, dodáva a distribuuje plyn a dodáva pitnú vodu. RWE pôsobí hlavne v Európe.

Makro analýza dňa:

Čína dnes zverejnila Caixin index nákupných manažérov vo výrobnom sektore, ktorý v auguste sa vzrástol z úrovne 49,9 bodov na 50,4 bodov a teda prekonal očakávania analytikov. Cez víkend začali platiť odvetné čínske clá na americký dovoz. Pre nadchádzajúce olympijské hry, ktoré budú v Tokiu na prelome júla a augusta 2020, automobilka Toyota poskytne približne 3700 vozidiel a ďalších prostriedkov mobility. Zhruba 90% z nich má byť na elektrinu. Chce tak dosiahnuť najnižšie emisie vozových parkov pre OH v histórii. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei -0,41 %, Hang Seng Index -0,38 %, CSI 300 +1,28 %.

Nemecko tiež zverejnilo PMI v priemysle, ktorý v auguste poklesol z 43,6 bodov na 43,5 bodov.  Na celoeurópskej úrovni stagnoval index na hodnote 47 bodov. Talianske ministerstvo financií vidí schodok rozpočtu na rok 2020 na 1,6 % HDP proti pravdepodobným 1,9 % v roku 2019. Divoký brexit by britský sektor módy vyšiel na v prepočte 1,1 mld. USD kvôli clu alebo iným výdavkom. Nemecký automobilový koncern Volkswagen podľa americkej EPA zhruba u 98 000 vozidiel v USA uvádzal chybné údaje o spotrebe. Firma sa dohodla, že na odškodnenie zákazníkov vynaloží 96,5 mil. USD. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,11 %, CAC 40 +0,15 %, DAX +0,13 %.

Cez víkend vstúpili do platnosti nové 15 % clá na čínsky tovar dovážaný do USA v objeme približne 110 mld. dolárov. Takmer milión ľudí žijúcich na pobreží Južnej Karolíny sa bude musieť evakuovať kvôli blížiacemu sa hurikánu Dorian. Evakuácia bola tiež nariadená obyvateľom pobrežia Georgie a v častiach Floridy. Prezident USA Donald Trump podrobil najväčšiu americkú automobilku General Motors kritike kvôli jej aktivitám v Číne. Naznačil, že firma by mala začať s presunom takýchto aktivít späť do USA. V USA a Kanade dnes zostali burzy zatvorené z dôvodu sviatku „Labor Day“.

Mário Jičínský, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1336 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu