Správy Všetky články ›

Fed zasadá

Adam Hrdlička, forexpro.sk, 17.09.2019 22:00

Absolútna správa:

Americká centrálna banka Fed dnes začala svoje dvojdňové zasadnutie. Trhy už dlhšiu dobu očakávajú ďalšie znižovanie sadzieb. Tieto očakávania sú podložené viacerými vyhláseniami guvernéra banky Jerome Powella, ktorý naznačoval že by mohlo dôjsť k zníženiu úrokových sadzieb. Ďalej ubezpečil trhy, že Fed neustále pozoruje situáciu v globálnej ekonomike a je pripravený chrániť USA pred hrozbami a udržať súčasný ekonomicky rast. Trump však ma omnoho tvrdšie vyhlásenia, minulý týždeň uviedol, že americká centrálna banka Fed by mal znížiť úrokové sadzby na nulu alebo do záporného pásma.

Investori zarobili na:

Spoločnosti MSCI UN, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše + 4,41 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 418,79 %). Spoločnosť je globálnym poskytovateľom akcií, hedžových fondov a ďalších finančných nástrojov kapitálového trhu.

Makro analýza dňa:

Z Ázie dnes pomerne malo makroekonomických dát. Priemerné ceny nových domov sa medziročne v auguste zvýšili o 8,8 %. Boeing predpokladá, že Čínske letecké spoločnosti budú potrebovať v nasledujúcich 20 rokoch približne 8000 nových lietadiel. Saudská ropná produkcia by sa mala podľa posledných správ, dostať do pôvodného stavu približne za 2 až 3 týždne. Index výrobných cien v Čine klesol najvýraznejšie za posledné tri roky v auguste a to o 0,8 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 0,06 %, Hang Seng Index – 1,23 %, CSI 300 – 1,68 %.

Index ekonomického sentimentu ZEW v eurozóne sa výrazne zlepšil o 21,2 b., po výraznom poklese na úroveň - 43,6 b. Aktuálne je tento index ekonomického sentimentu na úrovni - 22,4 b., týmto výrazným zlepšením prekonal aj očakávania analytikov, ktorí predpokladali zlepšenie na úrovni  - 32,2 b. Index ekonomického sentimentu bol meraný aj v Nemecku  ten sa tak isto výrazne zlepšil z – 44,1 b. na - 22,5b., týmto výrazným zlepšením sa napravil najvyšší prepad od decembra 2011. Tento negatívny sentiment bol hnaní hlavne obavami z konfliktu USA a Číny, keďže tieto obavy sa nenaplnili a ECB ohlásila stimuly, čím sa upokojila výrazne negatívna nálada. Miera nezamestnanosti vo Švédsku medziročne v auguste vzrástla z 6,1 % na 7,1 % . Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,08 %, CAC 40 + 0,24 %, DAX – 0,06 %.

V stredu, navštívi USA Čínska delegácia na čele s tajomníkom ministerstva financií aby položil základy pre pokračovanie obchodných rokovaní, ktoré sú naplánované na október. Aktuálna situácia sa stabilizovala po ústretových krokoch jak zo strany USA aj Číny. Priemyselná produkcia v USA vzrástla o 0,6 % v auguste po júlovom prepade o - 0,1 %.Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 0,12 %, S&P 500 + 0,24 %, NASDAQ + 0,40 %.

Prečítané: 3123 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu