Správy Všetky články ›

Trump obvinený z vydierania Ukrajiny

Mário Jičínský, forexpro.sk, 25.09.2019 22:00

Absolútna správa:

Donald Trump čelí obvinenia o vydieraní ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského. Americký prezident sa ocitol v ešte hlbšej politickej hrozbe po tom, čo vyšla najavo informácia, podľa ktorej prezident vyzval vodcu Ukrajiny, aby mu pomohol očierniť svojho politického rivala Joe Bidena, ktorého syn Hunter Biden mal byt členom správnej rady jednej z ukrajinských plynových spoločností. Trump sa údajne ukrajinskému prezidentovi vyhrážal, že ak mu nepomôže očierniť Bidena, tak USA zastaví dodávky vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Táto udalosť spôsobila neistotu u investorov a väčšina trhov na ňu zareagovala negatívne.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Marathon Petroleum Corp , ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 8 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: 31,33%). Marathon Petroleum Corporation sa zaoberá rafinérskymi, marketingovými, maloobchodnými a dopravnými aktivitami v USA. Tento prudký rast bol spôsobený vyhláseniami investorskej spoločnosti Elliott Managment ktorá spravuje fondy kolektívneho investovania a vlastní 2,5% podiel v Marathone. Elliott žiada aby sa Marathon rozdelil na tri nezávislé podniky čím sa predpokladá uvoľnenie prostriedkov vo výške 22 miliárd dolárov.

Makro analýza dňa:

Ázijské akcie na začiatku obchodného dňa klesali, kvôli vyšetrovaniu prezidenta USA Donalda Trumpa. Trhom nepomohla ani zhoršujúca sa rétorika o obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, ktoré vyvolali obavy z globálneho hospodárskeho rastu. Čínske spoločnosti sa pripravujú na kúpu väčšieho množstva bravčového mäsa v USA, pričom sa budúci mesiac stretnú špičkoví obchodníci z oboch krajín vo Washingtone. Ázijská rozvojová banka ADB sa vyjadrila, že hospodársky rast Indie by sa v tomto fiškálnom roku mohol zotaviť na 6,5% a v budúcom na 7,2% Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei 225 -0,36 %, Hang Seng Index -1,28 %, CSI 300 -1,14 %.

Členka Európskej centrálnej banky Sabine Lautenschlaeger rezignovala z výkonnej rady viac ako dva roky pred oficiálnym ukončením svojho funkčného obdobia. Nemka odstúpi 31. októbra, uviedla ECB vo vyhlásení koncom stredu pričom toto rozhodnutie Lautenschlaegerová nijako  neodôvodnila. Členkou správnej rady je od januára 2014 a počas svojho funkčného obdobia pôsobila počas celého funkčného obdobia 5 rokov ako podpredsedníčka rady jednotného mechanizmu dohľadu. V Anglicku predseda vlády Boris Johnson čelí najväčšej politickej kríze svojej kariéry, keďže britský najvyšší súd rozhodol, že jeho rozhodnutie pozastaviť činnosť parlamentu bolo nezákonné. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,54 %, CAC 40 -0,79 %, DAX -0,59 %.

Americké akciové indexy nakoniec zaznamenali svoj najlepší deň v priebehu dvoch týždňoch po tom, čo prezident Donald Trump povedal, že obchodná dohoda s Čínou by sa mohla uskutočniť skôr, ako sa očakávalo. Wall Street mal pomalý začiatok po tom, čo demokrati začali vyšetrovanie týkajúce sa prezidenta Trumpa, čím sa zvýšila neistota pre trhy. K negatívnemu začiatku dňa dopomohli aj vyostrujúce sa komentáre k obchodnému konfliktu medzi USA a Čínou a obavy zo spomalenia globálneho hospodárskeho rastu. Následné Trumpove pozitívne komentáre boli v rozpore s jeho tvrdou rétorikou oproti vyjadreniam z utorka a spôsobili nárast  aktivity na svetových trhoch. Predaj nových domov v auguste stúpol na celoročné tempo 713.000, trhový odhad bol 658.000. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +0,6 %, S&P 500 +0,66 %, NASDAQ +1,3 %.

Dominik Horváth, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 2100 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu