Správy Všetky články ›

Grécka ekonomika by si mala polepšiť

Roman Lechovič, forexpro.sk, 07.10.2019 22:00

Absolútna správa:

Grécka vláda predpokladá, že tamojšia ekonomika budúci rok vykáže vďaka vyšším investíciám rast 2,8 percenta. Očakáva tiež, že prebytok primárneho rozpočtu dosiahne 3,6 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), a o desatinu percenta tak presiahne cieľ stanovený záchranným programom, na ktorom sa Atény dohodli s veriteľmi.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Kohl's Corp., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 2,42 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -18,63 %). Tento rast bol pravdepodobne spôsobený tým, že spoločnosť získala prestížne ocenenie SmartWay 2019. Kohl's Corporation prevádzkuje reťazec obchodných domov zameraných na rodinu. V obchodoch spoločnosti sa nachádzajú odevy, obuv a doplnky pre ženy, mužov a deti, mäkké domáce výrobky, ako sú plachty a vankúše a domáce potreby zamerané na zákazníkov so stredným príjmom. Kohl's tiež ponúka online nakupovanie.

Makro analýza dňa:

Čínske devízové rezervy na konci septembra na 3,0924 bilióna USD , trhový odhad 3,1056 bilióna USD. Čína za posledných 10 mesiacov pridala do svojich rezerv viac ako 100 ton zlata, čo zdôraznilo jej postavenie jedného z popredných nákupcov drahých kovov centrálnou bankou. Čínska ľudová banka uviedla, že jej držba zlata vzrástla v septembri na 62,64 mil. Uncí, čo robí od augusta nárast o 190 000 uncí. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei - 0,16%, Hang Seng Index - 1,11%, CSI 300 - 0,99%.

Medzinárodná ratingová agentúra Moodys Investors Service zlepšila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Českej republiky o jeden stupeň na úroveň Aa3. Poukázala na zlepšujúce sa rozpočtové ukazovatele a na vládne reformy podporujúce ekonomiku. Priemyselné objednávky v Nemecku v auguste klesli medzimesačne o 0,6%, medziročne o 6,7% pri očakávaní -0,3% a -6,4%. Európska komisia začala hĺbkové vyšetrovanie plánu amerického výrobcu leteckej techniky Boeing na prevzatie kontrolného podielu v divízii komerčných lietadiel brazílskeho konkurenta Embraer. Transakcia by podľa komisie mohla obmedziť hospodársku súťaž a zvýšiť ceny. Dôvera spotrebiteľov v eurozóne sa v októbri prepadla na -16,8 b., Najnižšie od apríla 2013, ukazujú dáta z prieskumu Sentix. ECB dnes vyhlásila, že geopolitické neistoty predstavujú rastúce riziko pre globálne finančné trhy a pre hospodárske vyhliadky v rámci eurozóny. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx + 0,71%, CAC + 0,61%, DAX + 0,70%

Apple by údajne mal navýšiť výrobu telefónov triedy iPhone 11 až o 10%. Biely dom podľa agentúry AP v nedeľu potvrdil, že Turecko čoskoro podnikne vojenskú operáciu na severe Sýrie. Tlačová hovorkyňa Stephanie Grishamová uviedla, že americké jednotky ofenzívu nepodporia a ani sa jej nezúčastnia a nebudú sa už vyskytovať v bezprostrednej blízkosti. Prezident USA Donald Trump prehral súdny spor týkajúci sa zverejnenia daňových priznaní, ako požaduje prokuratúra v štáte New York. Hospodársky rast v Spojených štátoch podľa ekonómov v tomto aj budúcom roku výrazne spomalí, okrem iného kvôli obchodnej vojne, ktorú prezident Donald Trump vedie s Čínou. Vyplýva to z prieskumu, ktorého výsledky zverejnila americká Národná asociácia podnikových ekonómov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index - 0,37%, S&P500 - 0,32%, NASDAQ – 0,33%.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

 

Prečítané: 806 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu