Správy Všetky články ›

FED hovorí o smerovaní americkej ekonomiky

Dominik Horváth, forexpro.sk, 27.11.2019 22:00

Absolútna správa:

Ekonomika mierne napredovala od októbra do polovice novembra, rovnaký nárast vidíme aj na pracovnom trhu, tempo inflácie však zostalo pomalé, aj keď sa vstupné náklady sa naďalej zvyšovali kvôli obchodnej vojny medzi USA a Čínou. „Nedostatok pracovníkov preklenul väčšinu odvetví a neschopnosť obsadiť voľné pracovné miesta obmedzuje rast podnikania,“ uvádza sa v správe Federálneho rezervného systému. Vo väčšine okresov pokračoval mierny rast miezd. Mzdové tlaky sa zintenzívnili na pozície s nízkou kvalifikáciou. Medzitým inflácia rástla miernym tempom, kvôli potrebe spoločností zvyšovať ceny na pokrytie vyšších nákladov a čiastočne v dôsledku ciel na dovážaný čínsky tovar. Najnovšie dáta o výdavkoch na osobnú spotrebu, ktoré sa používajú na výpočet preferovanej miery inflácie Fedu, v októbri medziročne spomalili na 1,6%.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Helmerich & Payne, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše 6,54 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: 8,55 %). Tento prudký rast bol spôsobený ohlásením, že riaditeľ spoločnosti Hans Helmerich predal 78 000 akcií na splnenie daňových povinností, pričom táto transakcia o zaúčtovaní daňových povinností vyústila do čistej hodnoty nadobudnutie 1 543 akcií spoločnosti. Helmerich & Payne, Inc. ovláda ropné a plynové vrty v Mexickom zálive a Južnej Amerike. Spoločnosť prevádzkuje pozemné a plošinové plošiny.

Makro analýza dňa:

Začiatok obchodného dňa v Ázii bol pokojný. Čínske výnosy priemyselných firiem klesli v októbri o 9,9% medziročne, najviac od roku 2011. Japonské akcie čerpali hlavne z rastúcej šance na ďalšie fiškálne stimuly. Vysoký predstaviteľ japonskej vládnej strany uviedol, že je presvedčený, že vláda sa snaží zostaviť podporný výdavkový balík v hodnote asi 10 biliónov jenov (92 miliárd dolárov). Austrálske akcie dosiahli rekordné maximá. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 0,28 %, Hang Seng + 0,15  %, CSI 300 – 0,41 %.

V Európe prezidentka Európskej komisie Ursula von der Leyen hovorí, že ochrana klímy je existenčným problémom pre Európu i svet a že nemáme čas ďalej čakať. Vo Francúzsku vzrástol počet uchádzačov o nové zamestnanie z 332 tisíc na 333 tisíc. Deutsche Telekom skúma možné spojenie sa s francúzskym kolegom Orangeom, avšak odmieta komentovať detaily týhto rokovaní. Podľa údajov Refinitiv je Deutsche Telekom najväčšou telekomunikačnou spoločnosťou v Európe s trhovou kapitalizáciou približne 72 miliárd eur, Orange má trhovú hodnotu okolo 40 miliárd eur. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,20 %, CAC 40 – 0,05 %, DAX  + 0,38 %.

V Amerike dnes vyšli viaceré makroekonomické údaje o stave najväčšej ekonomiky sveta. Americký ekonomický rast sa v treťom štvrťroku mierne zrýchlil, pričom hrubý domáci produkt vzrástol o 2,1% a prekonal očakávania analytikov ktorí odhadovali jeho nárast len o 1,9%. Objednávky na investičný tovar, minulý mesiac vzrástli o 1,2%, čo je najväčší nárast od januára 2019. Jadrový index výdavkov na osobnú spotrebu v októbri medziročne vzrástol len o 1,6% oproti odhad trhu +1,7%. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 0,16 %, S&P500 + 0,38 %, NASDAQ + 0,66 %.

Dominik Horváth, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1127 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


  • Tory | 04.12.2019 @ 01:21

    fotboll tröjor Tory MazielvC Dortmund Tröja Barn TanjaBou NoellaKw Tory

  • Tresa | 05.12.2019 @ 03:24

    fotballdrakter med Tresa LeahFall Frankrike Drakt DavidSte Henriett Tresa

Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu