Správy Všetky články ›

OPEC odsúhlasil novú dohodu

Mário Jičínský, forexpro.sk, 05.12.2019 22:00

Absolútna správa:

OPEC na dnešnom zasadnutí odsúhlasil novú dohodu o oficiálnych produkčných cieľoch skupiny. Jedná sa o zníženie produkcie ropy v prvom kvartáli 2020 o 500 000 barelov denne. Dohodu ešte musí v piatok ratifikovať širšia skupina, známa ako OPEC+, do ktorej patrí aj Rusko. Delegáti uviedli, že ešte nedošlo k dohode o prerozdelení kvót medzi členské krajiny kartelu.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Biogen Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 3,41% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: - 7,87%). Príčinou tohto rastu bola správa, podľa ktorej Biogen plánuje obnoviť výskum a vývoj lieku na Alzheimerovu chorobu, ktorý v minulosti prerušila. Spoločnosť vyvíja, vyrába a predáva lieky so zameraním na neurológiu, onkológiu a imunológiu.

Makro analýza dňa:

Predposledný obchodný deň tohto týždňa otvorili výsledky maloobchodných tržieb v Austrálii, ktoré nezaznamenali v októbri žiadnu zmenu oproti septembru, očakával sa však rast o 0,3%. Čínsky Huawei vzniesol proti Federálnej komisii pre komunikáciu v USA (FCC) právnu výzvu potom, čo orgán označil technologického giganta za bezpečnostnú hrozbu a rozhodol sa ho vylúčiť z vládneho dotačného programu. Saudská spoločnosť Aramco ocenila svoje akcie pre nadchádzajúce IPO na 32 riyalov za akciu (približne 7,70 eur). Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 0,71%, Hang Seng + 0,59%, CSI 300 + 0,77%.

HDP eurozóny vzrástlo v treťom kvartáli tohto roka podľa odhadu o 1,2% na medziročnej báze, v súlade s očakávaniami trhu. Slovenské sezónne neočistené HDP rástlo v 3. kvartáli  na medziročnej báze o 1,3%. Najväčšia nemecká telekomunikačná spoločnosť Deutsche Telekom pozastavila uzatváranie dohôd ohľadom budovania svojej mobilnej siete piatej generácie (5G), kým sa nevyjasní postoj Nemecka k čínskemu výrobcovi telekomunikačných zariadení Huawei. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 0,23%, CAC 40 + 0,03%, DAX – 0,65%.

Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň klesol o 10 000 na sedemmesačné minimum 203 000 (odhad trhu bol 215 000). Americký minister financií Steven Mnuchin vyzval všetky krajiny, aby pozastavili plány na zavedenie takzvanej digitálnej dane, a umožnili tak, že Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) bude môcť dosiahnuť medzinárodnú dohodu o riešení tejto záležitosti. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 0,12%, S&P500 + 0,16%, NASDAQ + 0,05%.

Mário Jičínský, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 704 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu