Správy Všetky články ›

Zomrel bývalý šéf Fed-u Paul Volcker

Roman Lechovič, forexpro.sk, 09.12.2019 22:00

Absolútna správa:

Vo veku 92 rokov zomrel bývalý šéf americkej centrálnej banky Paul Volcker. Informovali o tom dnes americké médiá. Podľa agentúry Reuters bol Volcker prvým americkým centrálnym bankárom, ktorý získal štatút celebrity. Volcker stál na čele Fedu v rokoch 1979 až 1987. Preslávil tým, že začiatkom 80. rokov prudkým zvýšením úrokových sadzieb zastavil dvojcifernú infláciu v Spojených štátoch.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Freeport-McMoRan Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o +3,95% (výkonnosť v horizonte 5 rokov – 49,48%). Freeport-McMoRan Inc. je medzinárodná spoločnosť pôsobiaca v oblasti prírodných zdrojov. Spoločnosť prevádzkuje veľké, dlhodobo geograficky rozmanité aktíva s významnými zásobami medi, zlata, molybdénu, kobaltu, ropy a plynu.

Makro analýza dňa:

Japonské HDP v 3. kvartáli vzrástlo o 1,8% na anualizovanej báze, očakával sa pritom sa rast len o 0,6%. Čínsky export v novembri klesol o 1,1% medziročne v dolárovom vyjadrení, očakávalo sa pritom rast o 0,8%. Import naopak vzrástol medziročne o 0,3% v dolárovom vyjadrení, analytici sa aj v tomto prípade mýlili keďže očakávali pokles o 1,4%. Japonský regulátor trhu s cennými papiermi odporučil uložiť spoločnosti Nissan pokutu zhruba 2,4 mld. JPY v súvislosti s obvineniami spojenými s bývalým predsedom Nissanu Carlosom Ghosnom. V nedeľu prebehli v Hongkongu ďalšie protesty a signalizujú, že budú pokračovať aj v budúcom roku. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 0,33%, Hang Seng - 0,01%, CSI 300 - 0,18%.

Nemecký prebytok obchodnej bilancie v októbri sezónne očistený bol na úrovni 20,6 miliárd eur , konsenzus podľa spoločnosti Reuters bol na 19,0 miliárd eur. Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny sa v decembri druhý mesiac za sebou zvýšila, a to na 0,7 bodov oproti predchádzajúcim -4,5 bodov. Táto hladina predstavuje  najlepšiu úroveň za viac ako pol roka. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 0,55%, CAC 40 - 0,59%, DAX - 0,46%.

Boeing zaplatí pokutu 3,9 milióna dolárov za montáž chybných súčiastok do 133 lietadiel. V piatok o tom rozhodol americký Federálny úrad pre letectvo (FAA). Verdikt sa týka strojov modelového radu 737 NG (Next Generation). FAA predpokladá podobné nedostatky aj u strojov rady MAX, ktoré postretli dve smrteľné letecké nehody a nesmú do vzduchu.  Automobilka Tesla oznámila plán na otvorenie svojho najväčšieho servisného strediska v Nemecku, má sa nachádzať južne od Hannoveru. Pred niekoľkými týždňami pritom firma oznámila plán na vybudovanie továrne pri Berlíne. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index -0,37%, S&P500 – 0,32%, NASDAQ – 0,40%.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Prečítané: 753 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu