Správy Všetky články ›

Bohatý sa stávajú bohatšími

Roman Lechovič, Forexpro.sk, 30.12.2019 22:00

Majetok troch najbohatších ľudí sveta podľa zoznamu miliardárov zostavovaného agentúrou Bloomberg prekročil úroveň 335 miliárd USD.

Absolútna správa:

Majetok 500 najbohatších ľudí sveta podľa zoznamu miliardárov zostavovaného agentúrou Bloomberg v tomto roku stúpol o 25% na 5,9 bilióna USD. Najviac rástol majetok najbohatšieho Európana Bernarda Arnaulta a to o 37,7 miliardy USD. S majetkom na úrovni 106,2 miliardy USD sa umiestnil celkovo na 3. mieste. Na prvom mieste zostáva CEO spoločnosti Amazon Jeff Bezos s majetkom 116,2 miliardy USD. Avšak z daného zoznamu bol Bezos na 2. mieste čo sa týka poklesu majetku. Ten mu tento rok poklesol o 8,7 miliardy. Dôvodom poklesu bol najmä rozvod, po ktorom jeho exmanželka získala 38,3 miliardy USD. 

Investori zarobili na:

Spoločnosti Helmerich & Payne, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o viac ako 2,50% (výkonnosť v horizonte 5 rokov – 32,69%). Spoločnosť Helmerich & Payne poskytuje v Mexickom zálive a v Južnej Amerike vrty na ropných a plynových ložiskách. Zamestnáva vyše 8400 ľudí.

Makro analýza dňa:

Čínsky vicepremiér Liou Che tento týždeň odcestuje do Washingtonu a podpíše tam prvú fázu obchodné dohody medzi USA a Čínou. Informoval o tom dnes denník South China Morning Post s odvolaním sa na informovaný zdroj. Japonský akciový index Nikkei posledný obchodný deň v roku síce mierne oslabil na 23 656,62 bodov, vykázal však svoj najvyšší záver roka od roku 1990. Za celý tento rok si index pripísal 18,2%, naopak vlani klesol o 12%. Severokórejský vodca Kim Čong-un priznal vážne ekonomické problémy KĽDR. Na zasadnutí spolustraníkov vyhlásil, že nadišla chvíľa rozhodujúceho obratu v ekonomickom rozvoji krajiny, a prikázal "napraviť vážnu situáciu, v ktorej sa ocitli hlavné priemyselné odvetvia". Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei – 0,76%, Hang Seng + 0,33%, CSI 300 + 1,48%.

Na nemeckom trhu sa dnes obchodovalo v skrátenom režime do 14:00. Ruský prezident Vladimir Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová sa dohodli, že budú naďalej podporovať projekt plynovodu Nord Stream 2. Medzi 100 najhodnotnejšími firmami obchodovanými na burze ubúda spoločností z Európy. Najcennejšiu firmou na svete, ktorá je obchodovaná na burze je ale tento rok neamerický nováčik - saudskoarabský ropný koncern Saudi Aramco. Európskou jednotkou je švajčiarsky potravinársky kolos Nestlé, ktorý sa umiestnil na 16. mieste. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 0,89%, CAC 40 - 0,91%, DAX - 0,66%.

Tesla dnes začala dodávky elektromobilov Model 3 vyrobených v novej továrni v Šanghaji. Automobilka začala výstavbu šanghajskej továrne v januári, výrobu potom spustila v októbri. Je to prvá továreň, ktorú má mimo USA. Veľkoobchodné zásoby v USA v novembri medzimesačne stagnovali, očakávania analytikov rátali s miernym rastom na úrovni  0,2%. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index - 0,65%, S&P500 - 0,53%, NASDAQ - 0,73%.

Prečítané: 457 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu