Správy Všetky články ›

Trhy reagujú na obavy z vírusu

Adam Hrdlička, forexpro.sk, 27.01.2020 22:00

Absolútna správa:

Viaceré významne indexy dnes oslabili z dôvodu šírenia paniky ohľadne nového vírusu, ktorý sa nedávno začal výraznejšie šíriť, hlavne v Číne. V Číne, Rusku a USA sa už začalo pracovať na vakcíne voči tomuto vírusu, hlavný výskumník zo spoločnosti Johnson & Johnson vyhlásil, že je presvedčený o rýchlom vyvinutí vakcíny na koronavírus v priebehu niekoľko mesiacov. Dodal pritom, že vývoj tejto vakcíny môže najdlhšie trvať jeden rok. Čína, ktorá je epicentrom tohto vírusu vyčlenila už 9 mld. USD na boj s týmto vírusom, čo je značná finančná injekcia. Aktuálne je potvrdený počet nakazených týmto vírusom približne 2700 ľudí a oficiálne potvrdených úmrtí približne 81. Riaditeľ analýz spoločnosti FTES Russell, ktorý ma na starosti globálne trhy uviedol že "Čína je hlavným motorom globálneho rastu, takže to nemohlo vypuknúť na horšom mieste,"

Investori zarobili na:

Spoločnosti Arconic Inc, počas dnešného obchodného dňa vzrástli akcie o + 5,26 % (výkonnosť od vstupu na burzu: + 61,95 %). Spoločnosť ponúka produkty a riešenia navrhnuté pre letecký a kozmický sektor. Arconic predáva svoje výrobky na celom svete. Akcie spoločnosť dnes reagovali na finančné výsledky spoločnosti.

Makro analýza dňa:

Dnes z Ázie malo makroekonomických dát, Čínske trhy dnes zatvorené z dôvodu prebiehajúcich prázdnin. Obchodovanie na Čínskych burzách by sa malo obnoviť až 3 februára. Čínsky Juan dnes oslabil na svoje trojtýždňové minimum z dôvodu paniky ohľadne koronavírusu, ktorý sa šíri v Číne. Čína sa dnes stala druhým najväčším výrobcom zbraní na svete a tým odsunula Rusko na tretiu priečku. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei – 2,03 %.

Dnes Európske indexy prudšie oslabili reakciou na koronavírus šíriaci sa v Číne, prvé prípady sa objavili aj v Európe. Nemecky index Ifo podnikateľského sentimentu v januári klesol z 96,3 b. na 95,9 b., pritom analytici očakávali nárast na 97 b. Počet nezamestnaných sa vo Francúzsku znížil o 10 tis., oproti predchádzajúcemu mesiacu na celkový počet nezamestnaných 3,3 mil. v decembri 2019, čo je najnižšia úroveň od októbra 2013. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 2,68 %, CAC 40 – 2,68 %, DAX – 2,74 %

Predaj nových domov v USA klesol v decembri 2019 medzimesačne o - 0,4 %, po novembrovom poklese o - 1,1 %. Toto bol už tretí pokles predaja nových domov USA za sebou, najvýraznejší pokles bol v máji 2019. Finančne centrum New York ostalo najvýznamnejším finančným centrom na svete, na druhom mieste ostal Londýn. Tento prieskum zverejnila spoločnosť Duff & Phelps, ktorá oslovila 245 vysoko postavených manažérov z oblasti finančných služieb. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index – 1,57 %,  S&P500 – 1,51 %,  NASDAQ – 1,89 %.

Adam Hrdlička, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 459 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu