Správy Všetky články ›

Nemecko utlmuje uhoľnú energiu

Erik Kašuba, forexpro.sk, 29.01.2020 22:00

Absolútna správa:

Nemecká vláda v rámci dnešného legislatívneho procesu schválila návrh zákona, ktorý  zvádza harmonogram útlmu uhoľnej energetiky. Avšak návrh zákona musí ešte prejsť schválením zo strany parlamentu, čo podľa očakávaní by nemal byť problém. V prípade ak zákon dostane zelenú, tak by sa mali v aktuálnom roku podniknúť aj prvé kroky vedúce k útlmu. Návrh stanoví presné termíny, kedy má dôjsť k odstaveniu jednotlivých hnedouhoľných elektrární a ukončeniu ťažby v ostávajúcich hnedouhoľných doloch. Elektrárne a doly sa nemusia obávať finančných strát z predčasného uzatvorenia, nakoľko by mali obdržať odškodnenie v celkovej výške 4,35 miliardy eur. Ďalších 40 miliárd eur je vyčlenených na podporu spolkových krajín Braniborska, Saska, Saska-Anhaltska a Severného Porýno-Vestfálska, na ktoré by mal útlm doľahnúť najviac. Nemecko sa považuje za najväčšieho producenta hnedého uhlia na svete a prostredníctvom tejto reformy plánuje postupne prejsť  k obnoviteľným zdrojom.

Investori zarobili na:

Spoločnosti L Brands Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o +12,89 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -68,86%). Akcie spoločnosti vzrástli po tom ako vyšla správa o potencionálnom odstúpení výkonneho riaditela indexu S&P500, ktorý sa usiloval a rozdelení majiteľa spoločnosti Victoria´s Secret, ktorým je spoločnosť L Brands Inc. Spoločnosť ponúka rôzne výrobky vrátane dámskeho oblečenia, dámskeho spodného prádla, kozmetických výrobkov a výrobkov osobnej starostlivosti, domácich vôní a ďalších súvisiacich výrobkov a doplnkov. Spoločnosť L Brands poskytuje služby zákazníkom v USA, Kanade a Veľkej Británii prostredníctvom špecializovaných maloobchodných predajní, webových stránok a katalógov.

 

Makro analýza dňa:

Svetové akcie stagnovali, stiahli sa o 3% v Hongkongu, kde sa obchodovanie po mesačnom sviatku obnovilo. Čínske akciové futures obchodované v Singapure sa zotavili z dvojdňových strát na 1,79%, čo je predstavuje najväčší zisk za takmer sedem týždňov. Pevninské trhy zostali aj naďalej zatvorené. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei -+0,71%, Hang Seng -2,82%, CSI 300 -3,10%.

Európske akcie sa dnes mierne zvýšili, čomu pomohli bankové akcie po silných výsledkoch Santandera, avšak ich pokračujúci rast zbrdili obavy z rýchlo sa šíriacemu koronavírusu. Nemecký index spotrebiteľskej nálady podľa najnovšieho prieskumu pre mesiac február prekonal očakávania a indukuje nám návrat optimizmu na trh. Index vyšplhal  na 9,9 bodov, po predchádzajúceho mesiaci, v ktorom bol na úrovni 9,7 bodov, pričom analytici v spoločnosti Reuters priemerne očakávali len 9,6 bodov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,46 %, CAC 40 +0,49%, DAX +0,16 %.

Deficit obchodu s tovarom v USA sa v decembri prudko zvýšil, keď sa dovoz začal opäť postupne zotavovať a kompenzovať malý rast vývozu, avšak sa očakáva, že obchod vo štvrtom štvrťroku v roku 2019 podporil hospodársky rast krajiny. Ministerstvo obchodu uviedlo, že medzera v obchode s tovarom minulý mesiac vzrástla o 8,5% na 68,3 miliardy dolárov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +0,14 %,  S&P500 +0,21 %,  NASDAQ +0,17 %.

Prečítané: 354 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu