Správy Všetky články ›

Nová legislatíva USA pre ukladanie ciel

Erik Kašuba, forexpro.sk, 04.02.2020 22:00

Absolútna správa:

Americké ministerstvo obchodu dokončilo nový právny predpis, ktorý umožní USA ukladať clá na produkty, z tých krajín, u ktorých Spojené štáty americké určia, že podhodnocujú svoju menu voči doláru. Tento krok môže preniesť značné napätie do svetovej ekonomiky, nakoľko by to umožnilo ministerstvu obchodu uvaliť clo na Čínu, lebo len donedávna ministerstvo financií v USA označovalo Čínu za menového manipulátora. Správa o novej právnej norme prišla krátko po tom ako Peking obvinil Washington, o tom že podnecuje a podporuje paniku kvôli novému, šíriacemu sa koronavirusu v Číne. Kritike s menovou manipuláciou sa nevyhýba z dlhodobého hľadiska ani Nemecko. Potencionálne objekty na uvalenie clá sú aj okrem vyššie spomínaných krajín : Írsko, Taliansko, Japonsko, Malajzia, Singapur, Južná Kórea, Vietnam a Švajčiarsko.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Gilead Sciences Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 12,92% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: 118,00 %). Spoločnosť Albemarle vyrába špeciálne chemikálie. Spoločnosť ponúka plasty, polyméry a elastoméry, ako aj čistiace prostriedky, poľnohospodárske zlúčeniny, liečivá, fotografické chemikálie a biocídy. Albemarle sa zameriava na lítium, bróm, rafinačné katalyzátory a aplikovanú povrchovú úpravu. Spoločnosť Albemarle predáva svoje produkty po celom svete.

Makro analýza dňa:

Hong Kong dnes oznámil svoju prvú obeť konoravírusom. Ide o druhé úmrtie mimo pevninskej Číny. Čínske trhy sa mierne ustálili po tom, čo minulý týždeň ich akcie stratili hodnotu cez 400 miliárd dolárov, avšak naďalej prichádzajú nové negatívne správy, ktoré vytvárajú negatívny sentiment na trhoch.. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei +0,49%, Hang Seng +1,21%, CSI 300 +2,64%.

Tvrdý postoj premiéra Borisa Johnsona k obchodným rokovaniam Európskej únie znovu vyvolal obavy, že dohoda sa nemusí dosiahnuť do konca prechodného obdobia. Obe strany predniesli výrazne odlišné názory o vzájomných budúcich vzťahoch, čo vyvolalo neistotu na trhoch a pokles libry voči euru. Boris Johnson uviedol, že Británia nebude dodržiavať pravidlá a nariadenia bloku.  Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,94%, CAC 40 +1,76%, DAX +1,81%.

Nové objednávky na tovar vyrobený v USA sa v decembri zvýšili o 1,8%, čo je najväčší zisk od augusta 2018.  Zapríčinil to najmä silný dopyt po obranných lietadlách, avšak stále slabé obchodné výdavky na vybavenie poukazujú na obmedzený priestor na prudký nárast vo výrobe. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +1,48%,  S&P500 +1,71%,  NASDAQ +2,12%.

Prečítané: 306 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu