Správy Všetky články ›

Cena zlata rastie v dôsledku neistoty na trhoch

Adam Matyó, forexpro.sk, 14.02.2020 22:00

Absolútna správa:

Ceny zlata v piatok opäť rástli. Táto komodita má rastúcu tendenciu už dlhšie obdobie, a globálne neistoty, akými sú napr. koronavírus alebo obavy z finančných bublín len podporujú jeho rast. Podľa údajov agentúry Bloomberg sa včera predalo vyše 27 tisíc uncí zlata len prostredníctvom zlatých ETF fondov, čo je vysoké číslo a potvrdzuje veľký dopyt po zlate. Cena zlata však bola podporená v poslednom období nie len koronavírusom, ale aj slabšie vyzerajúcimi údajmi priemyselnej výroby USA, kde sa vykázal mierny pokles výroby za január.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Expedia Group, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 10,61% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +40,09%). Expedia poskytuje online cestovné služby pre širokú verejnosť. Prostredníctvom spoločnosti si môžeme kúpiť či rezervovať letenky, pobyty a zabezpečiť si prenájom motorových vozidiel celosvetovo. Dôvodom rastu boli pozitívne správy o vývoji zisku, spoločnosť predikuje rast zisku na rok 2020 vo výške 13%.

Makro analýza & správy z ekonomiky:

Analytici tvrdia, že Južná Kórea by mala ostať aj naďalej „bezpečným miestom“ na výrobu a následný export automobilov do USA, keďže prezident USA, Donald Trump plánuje zaviesť nové clá len na automobily vyrobené v Európe, čo je veľmi dobrá správa pre kórejské automobilky Kia a Hyundai. Čo sa týka epidémie koronavírusu v Číne, počet nakazených narástol na 63 tisíc a počet úmrtí sa nachádza na úrovni 1 383. WHO varuje, že sa očakáva ďalší rast nakazených, ale na paniku zatiaľ nie je dôvod. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei -0,59%, Hang Seng +0,31%, CSI 300 +0,70%.

Hospodársky rast sa spomalil v poslednom kvartáli roku 2019 v eurozóne v súlade s očakávaniami, ukázali dnes zverejnené dáta Eurostatom. Ročný rast HDP v eurozóne v roku 2019 tak mal výšku 0,9%. Dáta Eurostatu ukázali aj to, že zamestnanosť vzrástla kvartálne o 0,3% a medziročne o 1%, čo je vyšší rast ako sa očakávalo. Ekonómovia odhadovali rast kvartálne o 0,1% a medziročne o 0,8%. Ako takmer všetky výrobcovia automobilov, tak aj Renault zápasí klesajúcim dopytom po automobiloch na kľúčových trhoch. Vedenie spoločnosti oznámilo, že počas nasledujúcich troch rokov sa budú snažiť znížiť náklady o 2 miliardy EUR. Náklady chcú znížiť hlavne preto, lebo Renault za rok 2019 vykázal stratu vo výške 141 miliónov EUR. Spoločnosť bola v danom desaťročí v strate prvý krát. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,15%, CAC 40 -0,39%, DAX -0,01%.

Spotrebiteľské výdavky v USA sa v januári ďalej znižovali, pričom tržby v obchodoch s oblečením poklesli v najväčšej miere od roku 2009. Tieto údaje vyvolali obavy z schopnosti ekonomiky pokračovať v stabilnom raste. Obavy sa zvyšovali aj z toho dôvodu, že priemyselná výroba taktiež klesla v januári. Donald Trump plánuje znížiť dane pre strednú triedu, vyhlásil dnes ekonomický poradca prezidenta Larry Kudlow. Daňovú reformu by mohli zrealizovať v septembri roku 2020. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index  -0,11%,  S&P500 +0,03%,  NASDAQ +0,15%.

Prečítané: 233 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu