pred 2 mesiacmi

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock FX

Inflácia naďalej spomaľuje, čo znamená, že agresívna kampaň Fedu funguje

Absolútna správa:

Americké akcie v posledný obchodný deň štvrťroka vzrástli, zatiaľ čo pokles výnosov štátnych dlhopisov sa prehĺbil. Index S&P 500 stúpol o 0,7%, zatiaľ čo Nasdaq 100 sa zaznamenal nárast o 1%. Dvojročné výnosy štátnych pokladničných poukážok, ktoré sú citlivejšie na blížiace sa politické kroky, klesli na 5,02 %. Dolár sa prepadol. Jadrový cenový index výdavkov na osobnú spotrebu, ktorý vylučuje potraviny a energie, v auguste vzrástol o 0,1 %, menej, ako očakávali ekonómovia. Investori hľadajú známky toho, že cenové tlaky sa zmierňujú a centrálna banka môže nakoniec upustiť od svojho režimu vysokých úrokových sadzieb. Vysoké sadzby na celom svete v poslednom čase držali akcie pod pokrievkou. Tretí štvrťrok 2023 bol pre index všetkých krajín MSCI najhorší od septembra 2022, keďže prudký nárast cien ropy rozdúchal obavy z inflácie a hospodárskeho rastu. Japonská centrálna banka neplánovanými nákupmi spomaľuje rast výnosov dlhopisov. Pšenica má pre dostatok ponuky najhorší štvrťročný rast za posledných 14 rokov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Tokijský index spotrebiteľských cien v Japonsku sa v septembri znížil na 2,80 % z 2,90 % v auguste 2023. Miera nezamestnanosti v Japonsku sa v auguste 2023 nezmenila a dosiahla 2,7 %, pričom trhové prognózy hovorili o 2,6 %. Úvery na bývanie v Austrálii sa v auguste nezmenil a dosiahol 0,30 % z 0,30 % v júli 2023.

EU: Hrubý domáci produkt v Spojenom kráľovstve vzrástol v druhom štvrťroku 2023 medziročne o 0,6 % oproti predbežnému odhadu 0,4 % a po vzostupne revidovanej expanzii o 0,5 % v predchádzajúcom období. Maloobchodné tržby v Nemecku v auguste 2023 medzimesačne klesli o 1,2 %, čím zaostali za trhovými prognózami rastu o 0,5 % a po nahor revidovanom nezmenenom údaji v predchádzajúcom mesiaci. Miera inflácie v eurozóne v septembri 2023 medziročne klesla na 4,3 %, čím dosiahla najnižšiu úroveň od októbra 2021 a dostala sa pod trhový konsenzus 4,5 %, ukázal predbežný odhad.

USA: Jadrová inflácia (PCE) v USA, preferovaný ukazovateľ Federálneho rezervného systému na meranie inflácie, vzrástol v auguste 2023 medziročne o 3,9 %, čo je najmenej od mája 2021 a v súlade s očakávaniami trhu. Deficit obchodnej bilancie USA s tovarom sa v auguste 2023 podľa predbežného odhadu znížil na 84,3 miliardy USD z nadol revidovaných 90,9 miliardy USD v predchádzajúcom mesiaci. Očakáva sa, že kanadská ekonomika v auguste 2023 vzrástla o 0,1 %, pričom nárast v sektoroch veľkoobchodu a financií a poisťovníctva bol čiastočne kompenzovaný poklesom v sektoroch maloobchodu a ťažby ropy a zemného plynu.

Prečítané: 336x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX Pro
pred dňom

Spotrebiteľská nálada v USA stúpa, keďže sa rozptyľujú obavy z inflácie

Shutterstock_2397690145
pred 2 dňami

Technologickí giganti rastú vďaka pokračujúcej eufórií z umelej inteligencie

Shutterstock_Forexpro
pred 3 dňami

Slabé dáta z trhu práce v USA

FX pro
pred 4 dňami

Výnosy dlhopisov klesajú

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.