pred 11 mesiacmi

Akcie čelia nepriaznivým vplyvom

CM

V Británii a Švajčiarsku zvyšovali úrokové sadzby na boj proti vysokej inflácii.

Absolútna správa

Akcie sa prepadli spolu s americkými akciovými futures z obavy sprísnenia politiky od USA, Nórska a Spojeného kráľovstva, ktorí brzdili býčiu sériu trhu. Kontrakty na S&P 500 a Nasdaq 100 smerovali nižšie po výpredaji na Wall Street v dôsledku varovaní predsedu Federálneho rezervného systému Jeroma Powella po prejave v Kongrese. Powell počas svojho stredajšieho  polročného prejavu pre Kongres zdôraznil potrebu skrotiť infláciu a povedal, že ďalšie dve zvýšenia sadzieb v tomto roku sú "celkom dobrým odhadom". Najnovšie údaje o zamestnanosti vo štvrtok neposkytli dôvod na pochybnosti o Powellovom hodnotení, keďže týždenné počiatočné žiadosti o podporu v nezamestnanosti sa oproti predchádzajúcemu obdobiu nezmenili. V Európe sa všetky priemyselné subsektory prepadli do červených čísel, pričom hlavný akciový index regiónu sa prepadol o približne 1 % a predĺžil pokles na štvrtý deň. Akcie v Spojenom kráľovstve dosiahli slabšie výsledky a dlhodobejšie dlhopisy získali po tom, ako Bank of England zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu viac, ako očakávali ekonómovia, čo zvýšilo obavy, že ekonomika sa môže preklopiť do recesie. Ich boj s infláciou sa ešte zďaleka neskončil, centrálne banky na celom svete sa rozhodli pre ďalšie zvyšovanie sadzieb a zmarili stávky, že cykly sprísňovania sa skončia. To podnietilo investorov, aby prehodnotili náladu, ktorú rozpútala minulotýždňová pauza sadzieb Fedu. Investori sa zhodujú na tom, že riziká recesie sú pravdepodobne vyššie, ak sú sadzby udržované na vyšších hodnotách dlhšie, preto investori teraz prehodnocujú riskovanie na trhoch. V Spojených štátoch sa v súvislosti s vyhliadkou na sprísnenie politiky opäť obnovili obavy z tvrdého pristátia, čo prvýkrát od marca posunulo inverziu kľúčového segmentu výnosovej krivky štátnych dlhopisov na celý percentuálny bod.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Obchodný prebytok Nového Zélandu sa v máji 2023 znížil na 46 miliónov NZD zo 148,2 milióna NZD v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka, keďže dovoz vyskočil rýchlejšie o 4,4 % na 6,949 miliardy NZD.

EU: Švajčiarska národná banka na svojom júnovom zasadnutí zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o 0,25 percentuálneho bodu na 1,75 % a naznačila možnosť ďalšieho zvyšovania sadzieb v budúcnosti s cieľom zabezpečiť cenovú stabilitu v strednodobom horizonte. Bank of England počas svojho júnového zasadania zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 5,0 %, čo znamenalo jej 13. zvýšenie za sebou. Toto rozhodnutie prekvapilo trhové očakávania menšieho zvýšenia sadzieb o 25 bázických bodov a posunulo náklady na prijaté úvery na najvyššiu úroveň od finančnej krízy v roku 2008, to všetko v snahe bojovať proti pretrvávajúcej inflácii.

USA: Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, bol v týždni končiacom 17. júna na úrovni 264 000, čo je nad očakávaniami trhu a zodpovedá hodnote predchádzajúceho týždňa, ktorá bola revidovaná smerom nahor a je najvyššia od októbra 2021. Spojené štáty zaznamenali v prvom štvrťroku 2023 deficit bežného účtu platobnej bilancie vo výške 219,3 miliardy USD, čo je viac ako vzostupne revidovaná hodnota 216,2 miliardy USD v štvrtom štvrťroku 2022 a prognózy deficitu 217,5 miliardy USD.

Prečítané: 542x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 9 hodinami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred dňom

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 2 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

FP (5)
pred 3 dňami

Nervozita na trhoch: pokles indexov, kryptomien a komodít po zverejnení makroekonomických dát

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.