pred rokom

Akcie klesali po správach zo zasadnutia Fedu

Shutterstock_2184405621

Americké akcie stiahli predchádzajúce zisky po tom, čo vyhlásenia z posledného zasadnutia Federálneho rezervného systému ukázali, že Fed plánuje pokračovať v boji s infláciou.

Absolútna správa:

Index S&P 500 znížil svoj rast a Nasdaq 100 klesol po tom, ako Fed vyhlásil, že uvoľnenie finančných podmienok by skomplikovalo ich úsilie o dosiahnutie inflačného cieľa. Tvorcovia politiky sa tiež obávajú, že problémy so znižovaním inflácie nastanú, ak by trh práce ostal naďalej silný. Údaje o voľných pracovných miestach tiež poukázali na silný trh práce, čo  otriaslo sentimentom na akciovom trhu v USA. Investorov nakrátko povzbudilo, keď viacerí predstavitelia Fedu uviedli, že je potrebné vyvážiť obojstranné riziká. Následne však zhodnotili to, čo zdôraznil zápis zo zasadnutia, že Fed bude musieť urobiť viac, ak trhy nebudú spolupracovať. Investori sa teraz budú sústrediť na piatkovú správu o mzdách mimo poľnohospodárskeho sektora, či sa neobjavia náznaky možného zmiernenia situácie na trhu práce.

Investori zarobili na:

Spoločnosť Bath & Body Works, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,52 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -14,15 %). Spoločnosť Bath & Body Works, Inc. vyrába produkty osobnej starostlivosti. Spoločnosť ponúka vône, darčeky, starostlivosť o telo a výrobky do kúpeľa.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Výrobný PMI banky Au Jibun v Japonsku dosiahol v decembri 2022 hodnotu 48,9 bodov, po konečnej hodnote 49 bodov v novembri. Išlo o druhý mesiac poklesu aktivity v továrňach za sebou a najstrmšie tempo od októbra 2020 v dôsledku slabého dopytu doma aj v zahraničí. Nové objednávky sa solídne a rýchlejšie zmenšili v porovnaní s tempom zaznamenaným počas väčšiny 2 a pol roka a vývozné tržby sa znížili už desiaty mesiac po sebe. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,13 %, Hang Seng +3,22 %, Nikkei 225 -1,45 %.

Globálny index PMI v službách eurozóny S&P bol v decembri 2022 revidovaný na 49,8 bodu, čo je viac ako predbežný odhad 49,1 bodu a viac ako 48,5 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Najnovšie čítanie signalizovalo najjemnejší pokles aktivity v sektore služieb od augusta minulého roka, keďže nové obchody klesli najmenej za posledných päť mesiacov. Miera tvorby pracovných miest sa zároveň zvýšila z predtým zaznamenaného 20-mesačného minima. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +2,36 %, CAC 40 +2,30 %, DAX +2,18  %.

Počet voľných pracovných miest v Spojených štátoch sa v novembri 2022 mierne znížil o 54 000 na 10,5 milióna, pričom trh očakával 10 miliónov, čo naznačuje, že trh práce je naďalej silný. Počet pracovných miest pomaly ustupuje od dosiahnutia vrcholu 11,9 milióna v marci 2022. Taktiež Index PMI ISM vo výrobnom sektore v USA klesol v decembri 2022 druhý mesiac po sebe na 48,4 bodu zo 49 bodov v novembri, čo je mierne pod prognózou 48,5 bodu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,40 %, S&P 500 +0,75 %, NASDAQ +0,69 %.

Prečítané: 529x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP
pred 17 hodinami

Ekonomický prehľad: Apple rozširuje svoje investície v Ázii, zatiaľ čo napätie medzi USA a Čínou stúpa

Shutterstock_2321155147
pred dňom

Adidas a Alcoa posilnili a zlato je stále na svojich maximách

FX pro
pred 2 dňami

Trhy v červenom: Hlavné indexy klesajú, zlato sa blíži k maximám

Shutterstock_2268092903
pred 3 dňami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.